Русија се заканува дека ќе нападне британски цели доколку Украина го искористи своето оружје за напад на руска територија

Москва ќе возврати со напади врз британски цели доколку британското оружје биде употребено од Украина за удар на руска територија, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.Познато е дека Захарова изјави дека во такво сценарио може да бидат погодени „британски цели на територијата на Украина и надвор од нејзините граници“.Тоа го повтори предупредувањето што Москва првпат го направи на почетокот на овој месец, кога британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон рече дека Украина има право да користи оружје обезбедено од Лондон за да напаѓа цели во Русија, пишува Ројтерс .„Украина го ужива тоа право“, рече Камерон.„Со тоа што Русија напаѓа внатре во Украина, можете целосно да разберете зошто Украина чувствува потреба да се осигура дека се брани“, додаде тој.Исто така, Камерон најави дека Обединетото Кралство ќе обезбедува 3 милијарди фунти (3,5 милијарди евра) годишно на Украина онолку колку што е потребно.Русија луто реагираше на изјавите на британскиот секретар и ги наведе како една од причините зошто одлучила да спроведе вежби за симулирање на лансирање на тактичко нуклеарни ракети.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.