СЗО: Прашината на која е изложено мнозинството од населението е веројатно канцерогена

Агенцијата за рак на Светската здравствена организација (СЗО) во петокот рече дека талкот во прав е „веројатно канцероген“ за луѓето, но независен експерт предупреди дека најавата не треба погрешно да се смета за дефинитивен доказ на почетокот.

Одлуката беше заснована на „ограничени докази“ дека талк во прав може да влијае на развојот на рак на јајниците кај жените, „доволно докази“ дека е поврзан со развој на рак кај стаорци и „силни механички докази“ дека постојат знаци за неговата канцерогеност. во човечки клетки, Меѓународната агенција на СЗО за истражување на ракот (IARC), со седиште во Лион.

Талкот е природен минерал кој често се користи за правење бебешка пудра. Повеќето луѓе се изложени на талк во форма на детска пудра или козметика, според соопштението на IARC, но најголемата изложеност на талк е кога се екстрахира, преработува или се користи за правење други производи, се вели во соопштението.

Треба да се запомни дека талкот е природен минерал кој се состои од магнезиум, силициум, калциум и кислород, а се карактеризира со благ земјен мирис. Не се раствора во вода, алкохоли или масла, што му дава посебни карактеристики и широка примена во козметиката.

Во соопштението, агенцијата наведува дека постојат бројни студии кои постојано укажуваат на зголемена стапка на рак на јајниците кај жените кои користат или користеле талк во прав на нивните гениталии.

Во исто време, публикацијата не ја исклучува можноста дека талкот во некои студии бил контаминиран со азбест, кој е директна причина за рак.

„Причиничката улога на талкот во вакви случаи не може целосно да се утврди“, се резултатите од истражувањето на агенцијата објавено во стручното списание „The Lancet Oncology“.

Мислење на независни експерти

Кевин Меконвеј, статистичар од британскиот Отворен универзитет, кој не бил вклучен во истражувањето, предупреди дека во случајот на проценката на IARC, „најочигледното толкување е всушност погрешно“.

– Целта на Агенцијата е да одговори на прашањето дали некоја супстанца има потенцијал да предизвика рак под услови кои не се специфицирани или специфицирани од IARC. Со оглед на тоа што спроведените студии беа набљудувачки, поради што не можеа да докажат причинско-последична врска, презентираните податоци не треба да се сфатат како нешто што може да послужи како дефинитивен доказ – рече Мекконвеј.

Објавата доаѓа само неколку недели откако американскиот фармацевтски и козметички гигант Џонсон и Џонсон се согласи да плати 700 милиони долари за конечно да ги решат обвинувањата дека ги заведувал клиентите за безбедноста на производите базирани на талк.

Џонсон и Џонсон не признаа погрешни постапки во спогодбата, иако го повлече производот од северноамериканскиот пазар во 2020 година.

Според резимето на студијата објавено во 2020 година, а студиите опфатиле 250.000 жени од Соединетите Држави, не е пронајдена статистичка врска помеѓу употребата на талк на гениталиите на жените и ризикот од развој на рак на јајниците.

Уште едно соединение додадено на листата „канцерогени“.

Во петокот, IARC го класифицираше хемиското соединение акрилонитрил, кое се користи за производство на полимери, како „канцерогени за луѓето“, највисокото ниво на предупредување на агенцијата.

Прикажани се „доволно докази“ кои го поврзуваат акрилонитрилот со развојот на рак на белите дробови. Полимерите составени од акрилонитрил се користат за правење разни предмети – од влакна во облеката до теписи, пластика и други производи за широка потрошувачка.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.