Силјановска Давкова: Лентите не се многу големи, сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на чествувањето во Ватикан на венецот што беше положен не беше напишано името на државата.

„Знаете дека тие лентите не се многу големи, разговаравме во кабинетот, имавме и различни мислења меѓу себе, на пример јас имав мислење дека може „РС Македонија“, бидејќи немаше простор.

Но, некако на крајот рековме дека можеби бидејќи јас сум на чело на делегацијата, државна, црковна, ова да биде некое решение. Знам дека може да има забелешки, ги разбирам многу од нив, многу се логични сме. Македонија ја претставувавме таму.

Но веројатно во време кога, после мојот говор, после моето избегнувањето, на говорницата, на официјалното име на државата, после определувањето за Македонија, врз основа на правото на самоопределување или слободата на изразување на мислата, се одлучивмне на ова решение. Не мислам дека тоа е не знам каков проблем, ниту негирање на Македонија, ниту негирање на државата.

Се знаеше која е делегацијата, кои сме ние. Нам ни се чинеше дека тоа е најдобро во тој момент“, одговори Силјановска Давкова на новинарското прашање.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.