Тајсон Фјури и Олександр Усик по 25 години ќе боксуваат за шампион во тешка категорија


По 25 години боксот вечерва ќе добие апсолутен шампион во тешка категорија по исходот од борбата во Ријад меѓу Британецот Тајсон Фјури и Украинецот Олександр Усик.

Од една агол, Британецот ја има титулата на ВБЦ во тешка категорија од 2020 година и втората од неговите три епски борби против Деонтеј Вајлдер, додека во другиот Украинецот ги има појасите на ВБА, ВБО и ИБФ откако го симна Британецот Ентони Џошуа од тронот во 2021 година.
Победникот – ако го има – ќе стане првиот неприкосновен шампион во тешка категорија по Ленокс Луис, кој беше крунисан во 1999 година во Лас Вегас. Таа година, единаесет години по неговата олимписка титула во Сеул, Луис стигна до титулата откако победи на поени против Евандер Холифилд.
Дваесет и пет години подоцна, во Саудиска Арабија, во Ријад, кој стана светска престолнина на боксот, ќе се одржи престижната борба со почеток во 23:30 часот, по македонско време.
Сподели ја веста:

Извор
Пронајдете не на следниве мрежи: