Три начини да го зајакнете имунитетот, тоа е полесно отколку што мислите

Експертите открија три начини на кои можете да помогнете во зајакнувањето на вашиот природен имунитет на болести – и тоа е многу полесно отколку што може да очекувате.

Имунолошкиот систем игра витална улога во нашите тела, заштитувајќи го вашето тело од штетни бактерии, бактерии и клеточни промени кои можат да направат да се чувствувате лошо, пишува Express.co.uk.

Исто така, помага во борбата против промените во телото кои предизвикуваат болести, како што се клетките на ракот, и ги препознава штетните материи околу нас.

Имунолошкиот систем, сепак, може да ослабне како што старееме, што придонесува за зголемување на инфекциите и болестите како што старееме.

Сепак, експертите споделија три совети кои можат да помогнат во зајакнувањето на природниот имунитет на вашето тело.

Хранa

Оревите се извор на фолати, витамин Б6 и бакар, како и железо и цинк. Сите овие придонесуваат за природниот имунитет на телото, пренесува Woman’s Weekly.Д-р Роберт Шмерлинг, од Медицинскиот факултет Харвард, вели дека маслата во оревите помагаат за кардиоваскуларното здравје на телото.Јаткастите плодови се исто така клучна компонента на медитеранската исхрана, за која се вели дека води до подобрување на здравјето подоцна во животот, вели тој.

Спиење

Вашето тело работи подобро со доволно сон. Има придобивки за физичкото и менталното здравје.

Спиењето игра важна улога во обновувањето на мозокот и телото од денот. Британските здравствени власти велат дека треба да спиеме седум до девет часа, додека децата треба да спијат меѓу девет и 13 часа навечер. 

Консумирајте растителни производи

Ехинацеа е растителен производ богат со антиоксиданси и традиционално се користи во борбата против инфекции и вируси.Може да се купи во форма на таблети, тинктури, екстракти и чаеви. Иако, NHS вели дека има „малку докази“ кои сугерираат дека го зајакнува имунолошкиот систем. Во меѓувреме, студија од 2021 година покажа дека помага да се намалат ефектите од анксиозноста.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.