Украина со дронови нападна руска рафинерија: „Има штета, престана да работи“

Шест беспилотни летала погодија област на нафтена рафинерија во Славјанск во јужниот дел на Русија Краснодар во раните утрински часови, според локалните власти.

Новинската агенција „Интерфакс“ објави дека рафинеријата престанала да работи по нападот.

„Причинета е штета. Ќе се утврдат нејзината големина и опсегот“, ја цитира „Тасс“ изјавата на безбедносниот претставник Едуард Труднев во понеделникот.

Рафинеријата во Славјанск е приватна постројка со капацитет од речиси 100.000 барели дневно. Произведува гориво за домашни потреби и за извоз.

Пронајдете не на следниве мрежи: