Украинците се преплашени: Ова е пеколниот план на Путин за до есен

Руските војници ќе го прошират фронтот до есен и ќе започнат активна офанзива по претседателските избори во Соединетите Американски Држави, предвиде поранешниот генерален обвинител на Украина, Јуриј Луценко, на ТВ каналот „Прјамои“.

Според неговите зборови, рускиот претседател Владимир Путин знае дека мобилизацијата на никаков начин нема да им помогне на вооружените сили на Украина, па, според него, руските војници ќе го истегнат фронтот и ќе го подготват последниот удар.

– Тој (Владимир Путин – забелешка на уредникот) ги продолжува на уште 80 километри во Харков, потоа ќе биде Ахтирка, Шуми. Ќе се повлече знаејќи дека нашата влада со мобилизација ќе има приближно ист резултат како со левиот брег. 2023 година – рече Луценко.

Според поранешниот јавен обвинител, Русија на лето ќе притиска од различни правци, а вооружените сили на Украина нема точно да знаат каде руската армија ќе ја започне офанзивата.

– А наесен ќе има избори во САД, а тука ќе се случи ‘икс-моментот’ – предвиде тој.

Руските трупи активно се борат во регионот на Харков. Во неделата руското Министерство за одбрана објави дека руските војници го зазеле селото Берестовое. Покрај тоа, групата „Запад“ ја победи 77-та воздушна бригада на вооружените сили на Украина во областа Стелмаховка. Украинската армија изгуби таму околу 285 убиени и ранети, две оклопни борбени возила, два автомобили, американски хаубици М198 и М119, хаубици Д-20 и Д-30. Берештово стана петтата населба над која руските трупи ја презедоа контролата оваа недела.

Пронајдете не на следниве мрежи: