Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија

Според Сијарто, кој е во посета на Белорусија, Договорот е за трансфер на технологии и знаења кои се потребни при изградбата на втората нуклеарна централа во Унгарија – „Пакш 2“, наведе Сијартто кој е во посета на Минск.

Нуклеарната централа „Пакш“ е изградена од руската компанија „Росатом“.

Пронајдете не на следниве мрежи: