Црногорскиот премиер: Ниту ние, ниту регионот ќе видат некаква корист или штета од Резолуцијата за Сребреница – Доста е од национализам!

Црногорскиот премиер Милојко Спајиќ тврди дека Црна Гора нема да има корист ниту штета од резолуцијата за Сребреница, а нема да има ниту регионот.

Спајиќ ова го изјави на прес-конференција, одговарајќи на прашањето што ќе добијат Црна Гора и регионот од резолуцијата за Сребреница усвоена вчера во Генералното собрание на ОН.

Тој рече дека треба да се свртиме кон подобро поврзување и разбирање.

На прашањето дали како прв човек на ПЕС ќе ја поддржи најавата на претседателот на Собранието Андрије Мандиќ за враќање на тробојката и српскиот јазик, тој рече дека не ја видел таа иницијатива, но дека немаат проблем со неа.

„Не сум видел таква иницијатива, немаме проблем ако некоја иницијатива ги зголемува правата на некои луѓе, а не е на сметка на други, ние немаме проблем со тоа како партија, но суштината на работата е економијата. , дека треба да се врати како апсолутен фокус во Црна Гора“, рече Спајиќ, пренесе порталот РТЦГ.

Заситени сме, рече, со национални теми, резолуции…

Треба да се занимаваме со животот, конкретни работи, разбирам дека читателството бара други работи, но граѓаните ценат и некои други работи“, рече Спајиќ.

Тој рече и дека Црна Гора треба да води неутрална, помирувачка политика и дека е за почит кон сите интереси во регионот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.