Чилеански јавач нема да настапи на Олимпијадата поради смртта на кобилата
Чилеанскиот јавач Хаиме Битнер нема да може да се натпреварува во коњичка дисциплина на Олимпијадата во Париз по смртта на неговата кобила Иден од инфекција, соопшти во неделата Олимпискиот комитет на јужноамериканската земја (COCH).

Битнер, со чин капетан во чилеанската армија, го обезбеди своето место на Игрите летово заедно со Еден, откако стана национален шампион во декември.

Според олимписките прописи, и јавачот и коњот се квалификуваат на натпреварите, така што ниту една друга чилеанска двојка нема да смее да ги пополни Битнер и Еден.

„Чилеанската коњичка федерација го извести COCH за несреќната смрт поради внатрешна инфекција на кобилата Иден“, се вели во соопштението.

Здружението додаде дека „длабоко жали за смртта на Иден“ и дека „го поддржува Битнер во овој болен момент“.

Отсуството на Битнер ја намали олимписката делегација на Чиле на 22 спортисти.

– Реклама –

Пронајдете не на следниве мрежи: