ЧУДНИ НОВИ НАОДИ Професорката по форензика тврди: Таткото цело време знаел дека Вања е мртва! Фризерот НЕ е убиен поради долг од 500 евра

Постојат теории за тоа како и зошто била убиена Вања Ѓорчевска , а според една теорија таа се задушила при киднапирањето.

„Вистинскиот знак за убиството на Вања е бруталноста – пукање во задушено дете кое во договор со „таткото“ требало да биде заложник за изнуда“, пишува на социјалните мрежи Фросина Ташевска Ременски, професор на Факултетот за безбедност.

Москва тајмс: Уапсените на собирите по повод смртта на Навални добија повик за војска
Неколку мажи, кои беа уапсени на собирите по повод смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во последните денови, добија повик за војска во Санкт Петербург, објави Москва тајмс, цитирајќи ги локалните медиуми.Полицијата уапси неколку стотици …
Врв на демократија: Силјановска единствен кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ?
Професорката и пратеничка Гордана Силјановска-Давкова се пријавила на јавниот оглас на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, соопштија попладнево од партијата. За нејзината кандидатура ќе се одлучува од страна на делегатите на Конвенцијата за избор на кандидат …

Главното прашање кое стана проблематично по прес-конференцијата на полицијата и обвинителството беше: каква врска има убиството со изнуда за личен интерес, зошто би била убиена Вања Ѓорчевска ако немало барање пари?

Свое мислење за случајот даде и професорката по форензика Ременски.

„Киднапирањето малолетно/дете за изнуда е речиси исто како и земање/држење заложници за изнуда во корист на терористички елемент. задушеното дете е кривично дело бруталноста на она што во законот е познато како најтешка форма на убиство за кое се казнува доживотен затвор.Доколку детето Вања се задушило, во планот на монструмот таа станала бескорисен заложник со кој не можеле ништо да изнудат. .. Во монструозниот план на убиецот и соучесникот, чекорот што го презеле со закопување на телото на детето била нивната надеж дека никој никогаш нема да ја најде и дека нема да бидат откриени.

Таткото веќе знаел дека таа е мртва

Како што рече, таткото цело време знаел дека таа е мртва.

„Најмонструозниот дел од овој план во сите криминални златни прашања е таканаречениот татко, но не само поради договорот да го даде сопственото дете како заложник и да го извести за најпогодниот момент за негово киднапирање во планот за изнуда направен со извршителите, но затоа што прв дознал дека ќерка му е мртва“, изјавила таа.Прв дознал дека изнудата нема да биде возможна, бидејќи заложникот, детето, е мртво, па поради тоа нема да има побарувачка за пари и изнуда. Знаеше од понеделник – цели 7 дена. После ова запрашајте се и одговорете на прашањето кој се криел и за кој се криел? Здравиот разум тешко може да разбере чија монструозност меѓу овие чудовишта е поголема, но во криминалистиката постои градација и реконструкција што ги дава сите одговори. Во сите кривични истраги, мора да има повеќе верзии/хипотези за некој настан, вклучувајќи ја и оваа.

Што знаеше фризерот?

„За да се поврзе убиството во Велес од истата група, една од можните верзии би била: „Дали фризерот го дознал/знаел планот за киднапирање на детето заради изнуда, па го виделе како опасност, па станал жртва?’ Тешко е да се поверува дека мета бил автомобил, а мотивот – долг од 500 евра. Кога голем број поддржувачи на Палевски и тој јавно се пожалиле дека безбедносните служби ги третирале, работеле, дека не планирале убиства , разоткривања, оружје и слично, но дека под ѕвездата на Вергине се невидени патриоти, тогаш сите веруваа во некаква „света мисија“ на овие чудовишта од луѓе, дури и парите донирани од дијаспората за нивната „мисија“.Очигледно , требаше да има клиничка опсервација на овие пациенти за кои буквата „П“ не е патриотизам, туку пари и патологија.Едно од клучните прашања е дали состојбата кај нас соодветно и континуирано се следи по линија на радикално, профитирање. – ориентиран десничарски екстремизам, кој е претходник на тероризмот? Ова е прашање за сите институции“, изјави таа.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.