Што се случува во телото доколку цел месец јадеме само еднаш дневно: Би се осмелиле ли?

Сте слушнале за периодичен пост, нели? Интермитентно постење (intermittent fasting) е режим на исхрана во кој поединците наизменично го менуваат внесувањето храна и апстиненцијата, пишуваат boxrox.com.

Постојат неколку различни методи на интермитентно постење, но најчестите вклучуваат пост од неколку часови дневно, пост во текот на целиот ден или повеќе денови по ред.
Некои од придобивките од интермитентното постење вклучуваат:

Губење на тежината
Наизменичното постење може да им помогне на луѓето да изгубат тежина со намалување на бројот на калории што ги внесуваат. Со ограничување на часовите во кои можете да јадете, природно внесувате помалку калории.

Зголемена чувствителност на инсулин
IF може да ја подобри инсулинската чувствителност, што е важно за одржување на здрави нивоа на шеќер во крвта.

Намалено воспаление
Резултатите од истражувањето покажалеле дека IF може да помогне да се намали воспалението во телото, кое е поврзано со голем број хронични здравствени состојби.

Подобрено здравје на срцето
Некои студии откриле дека IF може да помогне да се намали ризикот од срцеви заболувања со намалување на крвниот притисок, подобрување на нивото на холестерол и намалување на оксидативниот стрес.

Зголемена долговечност
Некои истражувања на животни сугерирале дека наизменичното постење може да помогне да се продолжи животниот век, иако се потребни додатни истражувања на луѓето како би се потврдило тоа.
Но, да се соочиме со реалноста – повеќето луѓе ја следат оваа диета пред сè – да ослабат. Важно е да се спомене дека интермитентниот пост не е погоден за секого и може да има некои потенцијални ризици и несакани ефекти. Секогаш е добра идеја да се консултирате со здравствен работник пред да започнете било каква нова диета или режим на исхрана.
Постојат неколку начини да се обидете со интермитентен пост. Обично се објаснува како период кога не смеете да јадете и време кога можете да јадете нормално. Некои од најпознатите се 16/8 (обично прескокнување на појадокот), 5:2 (пост два дена во неделата), војничка диета (20 часа пост, секој ден).
Сепак, Макс Постернак бил доволно храбар да открие што се случува со телото доколку јадете само еден оброк дневно во текот на 30 дена. Ова е уште еден интермитентен пост кој обично се скратува на OMAD (еден оброк на ден).
Тој е основач на „Gravity Transformation“, веб-страница посветена на обезбедување совети за обука и насоки за луѓе кои сакаат да ја подобрат својата кондиција и да изгубат тежина. Неговиот „YouTube“ канал има над 5 милиони претплатници.

Во продолжение на текстот погледнете го неговото откритие.
Што се случува со вашето тело доколку јадете само 1 оброк дневно во текот на 30 дена?
Диетата со еден оброк на ден понекогаш се нарекува диета 23:1 каде што постите 23 часа и јадете 1 час.

Првиот мит кој треба да се уништи кога ја следите 30-дневната диета со еден оброк дневно се однесува на побавниот метаболизам. Вашиот метаболизам нема да се забави ако јадете поретко.

Постои една работа за која треба да знаете, позната како адаптивна термогенеза. Тоа ќе се случи, според Постернак, „врз основа на вкупната количина на енергија или калории кои влегуваат“. Сè додека не постите повеќе од 48 часа, не е важно дали сите тие калории се консумираат одеднаш или во текот на денот“.
Постернак, исто така, зборувал и за различни истражувања кои покажале дека јадењето повеќе оброци во текот на денот нема ефект врз слабеењето доколку имате 6 или 3 оброци дневно.
Заклучок, еден оброк дневно може да ви помогне да внесете помалку калории бидејќи смеете да внесете само толку калории во еден оброк. Тоа е, на крајот, одличен сојузник во одржувањето на калорискиот дефицит кој е неопходен за слабеење.

За повеќе информации околу тоа што се случува со вашето тело доколку имате само 1 оброк дневно во текот на 30 дена, погледнете го видеото во продолжение. Во него зборувал за предностите и мааните од спроведувањето на стратегијата OMAD.
За да согорите маснотии, треба да создадете калориски дефицит со согорување на повеќе калории отколку што внесувате. Еве неколку стратегии кои можат да ви помогнат да го направите тоа.

Вежбајте редовно
Кардиоваскуларните вежби, како што се трчање, возење велосипед или пливање, можат да ви помогнат да согорите калории и да го забрзате метаболизмот. Целете на најмалку 30 минути вежбање со умерен интензитет во повеќето денови од неделата.

Додадете тренинг за сила
Градењето мускули може да ви помогне да согорите повеќе калории кога сте во мирување, бидејќи мускулното ткиво бара повеќе енергија за одржување отколку масното ткиво. Вклучете вежби за сила како што се кревање тегови или вежби за обликување на телото во вашата рутина.

Зголемете ја физичката активност
Побарајте начини да ја зголемите целокупната физичка активност во текот н денот, како што се одењето по скали наместо со лифт, паркирање подалеку од вашата дестинација ли прошетка за време на паузата за ручек.

Јадете урамнотежена, нискокалорична диета
Фокусирајте се на интегрална, непреработена храна како овошје, зеленчук, немасни протеини и житарици. Избегнувајте слатка, масна и преработена храна.

Пијте многу вода
Доколку останете хидрирани, најверојатно ќе се чувствувате посити и ќе спречите прејадување.

Спијте доволно
Недостатокот на сон може да ги наруши хормоните кои го регулираат апетитот и метаболизмот, што доведува до зголемување на телесната тежина. Обидете се да спиете 7-8 часа.
Запомнете дека одржливото губење на масти бара време и напор. Фокусирајте се на свртување кон здрав начин на живот на кој можете да се придржувате до долгорочни, а не брзи решенија.

Пронајдете не на следниве мрежи: