Последни вести

Кошарка

Коби Брајант успеа за 15 минути да постигне 68 поени

Иако еден од најдобрите кошаркари на Лејкерси, Брајант не требаше да настапи на натпреварот  во кинескиот град Шангај, навивачите и соиграчите го натераа да излезе на паркетот. Натпреварот кој се […]

Избор на уредникот

Лејди Гага стана бринета за „Louis Vuitton“

  Познатата поп пеачка Лејди Гага на својот Twitter профил напиша: „Дефинитивно се чувствувам помалку русокоса во последно време и малку повеќе прогресивна бринета. Јас сум „Louis Vuiton“ кафеава“. Таа […]

Вести

Малата Вивиен застана против трговијата со луѓе

Застаната до масичка на тротоар, со бокал свежа лимонада што им ја нуди на минувачите, осумгодишната Вивиен Хар од САД почна борба против трговијата со луѓе. Продавајќи лимонада, таа сака да […]

Технологија

ЦЕРН: Произведена температура 100.000 пати поголема од онаа во внатрешноста на Сонцето

Физичарите од Институтот за нуклеарни истражувања(ЦЕРН) успеале да создадат температура дури 100.000 пати поголема од температурата во внатрешноста на Сонцето. Тоа е најголемата температура што човекот некогаш ја произвел. Со судирање […]

Избор на уредникот

Како изгледаат нозете на најпознатата манекенка во светот?

Кејт Мос беше синоним за совршена жена. Но, за жал во последно време таа се повејќе разочарува со нејзиниот изглед. Некогаш познатата манекенка ги оставаше без здив сите кои ќе […]

Меѓународен фудбал

Јаневски нов селектор

Еден од членовите на најславната генерација фудбалери на Вардар, Чедомир Јаневски ќе биде новиот селектор на македонската фудбалска репрезентација. Фудбалската федерација на Македонија за во среда свика пресконференција на која […]

Меѓународен фудбал

Милијардерот Сорос купи акции во Манчестер јунајтед

Инвеститорот Џорџ Сорос купи акции од Манчестер јунајтед и така стана уште еден милијардер со удел во тој фудбалски клуб.  Според податоците доставени до американската Комисија за харти од вредност, […]

Регион

S&P го измени долгорочната кредитен рејтинг на Групацијата Триглав од А на А-

Агенцијата за кредитен рејтинг Standard & Poor's (S&P) ја намали долгорочната кредитна способност на Групацијата Триглав, вклучувајќи ја и Заваровалница Триглав и Позаваровалница Триглав Ре, за едно ниво, на „А-“. […]

Автомобилизам

Bugatti ќе смести над 1.000 коњски сили во новиот модел Galibier

  Првиот концепт за авомобилот Bugatii Galibier се појави во 2009 година. Според многумина проктот за производство на овој автомобил веќе беше отпишан. Но, шефот Волфганг Дирхајмер за магазинот Car&Driver […]