Ручек за само 30 минути! Шницли со сенф во фин сос!

Прекрасен спој на вкусови, а сосот- прсти да излижете… Одличен за ненадејни гости…Состојки:
600гр  свински шницли, може и пилешки
50гр путер
2 полни лажици сенф
1 чаша црвено вино
1 мала павлака за готвење (200мл)
Малку сол
Подготовка:
Шницлите исчукајте ги и посолете. На путерот испржете ги шницлите да добијат фина румена боја а потоа извадете ги на страна. Во маснотијата ставете го сенфот, виното и хоплата. Промешајте убаво и вратете ги шницлите во тавата. Оставете да прокрчка уште малку.
Ќе добиете фин сос кој одлично ќе го надополни месото.
Мал совет:  Доколку се одлучите за пилешки шницли, наместо црно, користете бело вино.
Послужете  со печен компир или варена паста.Состојки:
600гр  свински шницли, може и пилешки
50гр путер
2 полни лажици сенф
1 чаша црвено

Пронајдете не на следниве мрежи: