Ознака: Бејрут

Свет

Бејрут не мирува, повторно гори, граѓаните панично бегаат

Утрово граѓаните на Бејрут повторно панично бегаат од центарот на градот, бидејќи гори зграда во трговскиот кварт. Новиот пожар следеше само неколку дена откако изгоре магацин во пристаништето, каде се случи […]

Свет

Нов хаос во Бејрут: Голем пожар повторно избувна во пристаништето, армијата нареди итна евакуација

Голем пожар избувна во пристаништето Бејрут на местото каде се случи голема експлозија минатиот месец, при што загинаа скоро 200 лица.  Пожарот избувнал во магацин во кој има гуми и […]

Вести

Можат ли отровните гасови од Бејрут да стигнат до регионот?

Можат ли отровните гасови од Бејрут да стигнат до регионот? Дел од јавноста е исплашен дека после експлозијата во Бејрут, дел од отровните гасови би можеле да стигнат во регионот. […]

Свет

Премиерот на Либан си даде оставка: Додека им се обраќаше на нацијата, демонстрантите и полицијата жестоко се судрија

Премиерот на Либан, Хасан Диаб, денеска официјално поднесе оставка од таа позиција по експлозијата во Бејрут.  Обраќајќи се пред народот, Диаб рече дека е на страната на народот, повикувајќи ги […]

Свет

Бејрут не мирува: Протести на улиците поради експлозијата, демонстрантите лути, полицијата фрли солзавец

Полицијата за да ги разбие демонстрантите денес фрли солзавци на нив, тие се обидуваа да ја пробијат бариерата и да влезат во зградата на Парламентот во Бејрут, поради начинот на […]

Свет

Сопственикот на бродот што предизвика хаос во Бејрут е пронајден во Кипар

Според кипарската полиција, 43-годишниот Игор Грчушкин е лоциран во Лимасол на барање на Интерпол. Рускиот бизнисмен, сопственик на брод со амониум нитрат, кој најверојатно предизвикал експлозија во пристаништето во Бејрут, […]

Свет

ЦРН БИЛАНС ВО БЕЈРУТ: 135 починати и над 5.000 ранети, државата воведува вонредна состојба

Постојат стравувања дека бројот на загинати и повредени ќе биде уште поголем. Министерот за здравство од Либан денеска соопшти дека, според последните информации, загинале 135 лица, а над 5.000 се […]

Вести

Насмеана невеста позираше по венчавката во Бејрут, а потоа се сѐ стресе- по трагедијата остана само чад

Либан ги живее можеби најпеколните мигови од своето постоење. На секоја минута стигнуваат морничавите видеа кои говорат за катастрофата која го потресе целиот свет. На едно од тие видеа се […]

Вести

ДОСЕГА 78 МРТВИ И 4.000 ПОВРЕДЕНИ ВО ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ, ТРАЕ ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ

Либанските спасувачки екипи копаа низ урнатините во потрагата по преживеани во огромната експлозија што вчера го потресе главнот град Бејрут, во која загинаа 78 луѓе, 4.000 се повредени, а властите […]