Ознака: вакцини

Вести

НЕ НЀ ИНТЕРЕСИРА НИШТО ДРУГО ОСВЕН ПРИЈАТЕЛСТВО СО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, КАЖА ВУЧИЌ НА ПРИМОПРЕДАВАЊЕТО НА ВАКЦИНИТЕ

Српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека Србија нема никакви други интереси освен да покажува пријателство кон македонскиот народ и тоа пријателство да напредува и да живееме како најблиски соседи и […]

Вести

Пристигна првата пратка вакцини од Србија,Заев и Вучиќ го докажаа пријателството на двете земји

Македонија конечно ги доби првите анти-КОВИД вакцини. Снежното невреме не беше пречка комбето со 4680 вакцини на „Фајзер“ кои ги донира Србија да пристигне претпладнево на „Табановце“. Домаќинот на свечената […]

Вести

Вакцините не можат да се увезуваат – Брнабиќ: Се чека дозвола од производителот

Министерот за здравство Венко Филипче, во Клик Плус на ТВ21 објаснува зошто не стигнале 8 000 вакцини од Србија како што беше најавено. Во прашање се технички проблеми. Србија ја […]

Вести

Вакцините од Србија нема да пристигнат денес на Табановце

Испораката на вакцини, кои Србија требаше да ги донира на С. Македонија во четврток, е одложена за неколку дена, соопштија од македонската Влада и Службата за соработка со медиуми на […]

Вести

Стартува пријавувањето за вакцини против Ковид-19

Интернет страницата vakcinacija.mk преку која граѓаните ќе можат да се пријават за вакцинација против Ковид-19, треба да профункционира од денеска. -Секој сам ќе може да се пријави, а системот ќе […]

Вести

Денеска ќе се потпише договорот за набавка на 200 илјади кинески вакцини

Договорот за набавка на 200 илјади вакцини за Ковид-19 од Кина треба да се потпише во текот на денешниов ден и се очекува по потпишувањето за најкраток временски рок тие […]

Балкан

Во Хрватска денеска пристигнува вакцината која не е препорачлива за постари од 65 години

Првите дози на вакцина АстраЗенека пристигнуваат денес во Хрватска. Иако многу земји одлучуваат да не вакцинираат лица над 65 години со оваа вакцина, Хрватска одлучи поинаку. Да потсетиме, Хрватска нарача […]

Вести

Филипче тврди вакцинацијата ќе почне во февруари со кинески вакцини, датумот на испорака не се знае

Вакцинацијата во земјава ќе почне овој месец со 200 000 кинески вакцини, информираше вчера министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека датумот на испорака ќе биде познат деновиве. – Првата […]