Ознака: вакцини

Вести

ЕК: Вакцини од земјите од ЕУ ќе се распределат за Западен Балкан и европското соседство

Денеска е усвоен е документ со механизам за распределба на вакцините Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји соопшти дека Европската комисија ќе воспостави механизам за распределба на вакцините од земјите – […]

Вести

Бремените жени да се вакцинираат против Ковид 19?

Издадено е ажурирано упатство од Заедничкиот комитет за вакцинација и имунизација (JCVI), во кое се наведува дека и вакцините Фајзер и Оксфорд против коронавирус МОЖЕ да се даваат на бремени […]

Вести

Вакцините единствена надеж за враќање во нормала, први количини во земјава можно и пред февруари

Скоро 6000 дози од вакцината анти Ковид-19, од фармацевскиот производител Фајзер, се очекува да пристигна во Северна Македонија, во феврунаари. Вкупниот број на вакцини против коронавирусит, како што најавија од […]

Вести

Првите дози од вакцините против Ковид во земјава ќе стигнат во февруари

Македонија во февруари ги добива првите дози на вакцината Фајзер. Министерството за здравство информираше дека попладнево бил постигнат директен договор со компанијата, а количина што првично ќе биде доставена ќе […]

Балкан

Грција ќе добие уште 83 илјади дози од вакцината против ковид-19 – досега вакцинирани над 400 лица

До 16 часот, во петте болници во Атина, беше вакцинирано 471 лице, а беше пријавен случај на алергиска реакција, но која не е сериозна и успешно беше третирана, рече генералниот […]

Вести

Првата пратка вакцини наменети за САД тргнаа од фабриката на Фајзер

Првите камиони со околу 185.000 шишиња вакцина против коронавирус тргнаа денеска од фабриката на “Фајзер“ во Мичиген. Камионите со вакцини се очекува да пристигнат утре во сите 50 американски држави, […]

Вести

Кина одобри тестирање на вакцина против коронавирус на луѓе

Кина одобри тестирање на потенцијалната вакцина против коронавирус на луѓе, објави локалната власт во југозападниот град Ченгду денеска. Земјата се наоѓа среде глобалната трка за развој на вакцина, а со […]