Ознака: вселена

Вести

Кина стаса на МЕСЕЧИНАТА

Кина стана втората држава во историјата која го постави своето знаме на Месечината, 50 години по САД. Слики од кинеската Национална Вселенска Администрација го покажуваат мирното црвено знаме на површината […]

Занимливости

Џиновски астероид широк 4 околу километри и класифициран како „потенцијално опасен“ од НАСА треба денеска да помине на 3,9 милиони милји од Земјата

Џиновски астероид широк 4 околу километри и класифициран како „потенцијално опасен“ од НАСА треба денеска да помине на 3,9 милиони милји од Земјата Астероидот класифициран како „потенцијално опасен“ од НАСА […]

Занимливости

Дури 8.000 луѓе чекаат да отпатуваат во вселената

Компанијата за вселенски туризам, Virgin Galactic во 2020 година планира да ги испрати своите први клиенти во вселената. Од компанијата најавија дека поради зголемата побарувачка за карти, двојно е зголемен […]

Контроверзни фајлови

ЧЕТИРИТЕ РОДА НА БЕЛАТА РАСА

Нашите предци – Расите РА – Светло, бела, чиста, изворна – РА-М-ХА. Словено-Аријските Раси или со еден збор Асите се состојат од четири збратимени и изворни рода кои се разликуваат по бојата на […]

Вести

Логото на руските и американските вселенски сили

Логото на руските и американските вселенски сили.  Денеска Трамп го објави логото на американските вселенски сили и веднаш имаше жестока дебата дали е ископирано логото на Ѕвездени патеки. Но некој […]

Занимливости

Прво породување во Вселената во 2024 година

Научниците веруваат дека породувањето во Вселената би можело да стане реалност за шест години, колку тоа и да наликува на научна фантастика. Компанијата „СпејсЛајф ориџин“ (SpaceLife origin) со седиште во […]

Технологија

НАСА најави објава на големо откритие

НАСА објави дека ќе одржи прес конференција на 26 септември, каде ќе ги презентира новите откритија фатени со телескопот Хабл на ледената месечина на Јупитер, Европа.Астрономите ќе ги презентираат резултатите […]

Занимливости

КОНЕЧНО ПРОНАЈДЕНА: Најблиската планета слична на Земјата!

Ѕвездата наречена Проксима Б има до сега најголеми шанси да има слични услови за живот како и Земјата.Тимот астрономи презентираше огромно откритие со изјавата дека е пронајдена планета слична на […]