Ознака: Германија

Контроверзни фајлови

ГЕРМАНЦИТЕ СТРАВУВААТ: Позната германска телевизија откри што нѐ очекува!

Позната германска ТВ куќа ја обелодени вистината на германскиот народ и предизвика вистински хаос во јавноста. Јавно беа пласирани две вистини за европските народи. Првата е таа дека остануваме без […]

Вести

Германија ја тргна Македонија од листа на ризични ковид – држави

Македонија повеќе не се смета за ризична држава за патување поради состојбата со ковид-19 од страна на Државниот германски институт „Роберт Кох“. Овој институт вчера ја обнови листата ризични на […]

Технологија

Картиците ќе бидат минато: Доволно е само да се застане пред банкоматите

Поради пандемијата на коронавирусот, банките забележаа значителен пад на побарувачката за готовина – во просек 20 проценти. Во Германија, некои поради тоа исклучија дел од банкоматите од употреба. Намалена е […]

Живот

Каде е поевтино: во Македонија или во Германија?

Нашиот заклучок: без оглед на огромната разлика во животниот стандард и просечната плата, цените во Германија во најголем дел се поевтини. Во Македонија осетно поевтини се само солта, кафето, овошјето […]

Вести

Германија е уште една земја која прекина со употреба на вакцината на „Астра Зенека“

Германија е последната која се приклучи на листата на земји кои превентивно ја прекинаа употребата на вакцината на „Астра Зенека“. Германската влада соопшти дека прекинува со употреба поради појава на […]

Вести

Германија ги продолжува мерките поради корона вирусот, по еден бесплатен тест неделно за секој граѓанин

Претставниците на федералната и покраинските влади на Германија вчера се согласија да ги продолжат мерките за затворање до 28 март со многу опции за отворање во зависност од епидемиолошката состојба. […]

Вести

Германската индустрија бара детален план за отворање на економијата

Германската индустрија од владата во Берлин бара детален план и практични критериуми за безбедно отворање на економијата по повеќемесечна блокада, соопшти здружението БДИ, повикувајќи на европска координација за граничните ограничувања. […]

Вести

Германија делумно ги затвори границите со две држави, ЕУ го осуди ваквиот чекор

Германија денес делумно ги затвори своите граници со Чешка и австрискиот Тирол поради ширењето на новите видови на коронавирус и покрај осудата на ваквата постапка од Европската унија. Илјадници полицајци […]