Ознака: Германија

Сцена

Вучиќ испрати авион во Германија за да го донесе телото на Шабан Шаулиќ

Авионот кој го испрати Владата на Република Србија во Германија за да го земе телото на Шабан Шаулиќ слета во Дортмунд нешто после 20 часот. Како што пишуваат српските медиуми […]

Црна хроника

Еве каде загина познатиот пејач Шабан Шаулиќ – автомобилот смачкан, глетката страшна

Во тешка сообраќајна несреќа на патот Бифилд-Бутерслох, синоќа загина познатиот српски пејач Шабан Шаулиќ. За несреќата пишуваат сите германски медиуми. “Спасувачка служба добила повик утринава околу 06:50 часот дека на […]

Живот

Божик низ светот – Кај нас богата трпеза, во Франција се јаде на полноќ, а во Полска нема месо

Божик – денот на христовото раѓање според христијанската традиција, а кој започнува да се слави со Бадник, односно денот пред Божиќ, кај нас се слави со голема почит и внимание. […]

Вести

Освен „машки“ и „женски“ Германија одобри и трет род

Германскиот Парламент одобри опција за трет род во официјалните документи која ќе им овозможи на граѓаните да се регистрираат како „различни“. Германската Влада во август одобри воведување на можност за […]

Вести Свет

Се избира наследникот на Меркел

Денес во Хамбург, Германија почнува дводневната конференција на владејачката Христијанско-демократска унија – ЦДУ на која ќе биде избран новиот лидер на партијата, кој ќе ја наследи досегашната канцеларка Ангела Меркел. […]

Вести Свет

Мигрант силувал, па крвнички убил тинејџерка

Медиумите во Германија открија нови детали од најновото свирепо убиство на 17-годишна девојка од страна на мигрант. Малолетната Елма Ц. имала српско потекло и била убиена во бегалски камп во градот Санкт Аугустин […]

Вести

Германија бара работници, висока плата: Еве кои струки се најбарани

Во Германија дополнително се зголеми потребата за квалификувани работници во областа на природно-техничките науки, а недостигот од работна сила во овие области достигна нов рекорд, објави Институтот за германска економија […]

Вести

Хелбах: Мицкоски го поддржува договорот од Преспа? Бегството на Груевски е олеснување за него

Доаѓаат сериозни сигнали од Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ дека сака да го поддржи договорот од Преспа, изјави Кристијан Хелбах, претставник на германското Министерството за надворешни работи на денеска […]

Економија

Германија бара работници

Со години наназад, со зголемувањето на бројот на пензионерите германскиот пазар на труд има недостиг од работна сила, што се обидува да го компензира со увоз на работници од надвор. Според […]

Контроверзни фајлови

ГЕРМАНЦИТЕ СТРАВУВААТ: Позната германска телевизија откри што нѐ очекува!

Позната германска ТВ куќа ја обелодени вистината на германскиот народ и предизвика вистински хаос во јавноста. Јавно беа пласирани две вистини за европските народи. Првата е таа дека остануваме без […]

Вести

Ердоган во Германија денеска ќе ја отвори една од најголемите џамии во Европа

Градењето на џамијата почна во 2009, а ја финансира Унијата за Турско – исламски односи , тесно поврзана со турската власт. Градбата беше проследена со голем број контроверзи , меѓу […]

Вести

Во Германија ќе се вози со македонски возачки дозволи

Македонските граѓани, кои имаат македонска возачка дозвола додека престојуваат на територијата на Германија ќе немаат потреба од меѓународна дозвола. Воедно македонските државјани кои имаат регулирано престој на германска територија на […]