Ознака: Германија

Вести

Секој петти пациент во Германија ја загубил битката со коронавирусот

Еден од петмина пациенти кои во Германија биле хоспитализирани поради ковид-19 починале, а стапката на смртност се искачи на 53 отсто за оние кои завршиле на респиратор, покажува нова студија […]

Свет

Германската полиција е убедена дека Кристијан е одговорен за исчезнувањето на Медлин: Тие го решија скоро целиот случај

Германската полиција реши 90% од случајот со исчезнување на Медлин Мекан и се „многу убедени“ дека Кристијан Брукнер е одговорен, покажуваат извештаите. Дитер Фехингер, татко на поранешната љубовница на Брукнер, […]

Вести

Во Германија се загрижени од доаѓањето на вториот бран на ковид-19

Поголемиот дел од Германците сè уште немале контакт со новиот коронавирус, според германскиот институт за контрола на болести, врз основа на резултатите од тестовите за антитела во крвта на донаторите. […]

Вести

Германија го намалува приливот на работна сила од Западен Балкан

На балканските гастербајтери – градежни работници, медицински сестри, готвачи, келнери и други, би можело во иднина да им биде многу потешко да најдат работа во Германија. Поради растечката невработеност во […]

Балкан

Германија со план – забрана за влез на граѓани кои не се од ЕУ до 31 август

До 31 август Германија планира да ја продолжи забраната за пристигнување граѓани на држави што не се членки на Европската унија, изјавија неименувани извори од германската Влада. Тие нагласија дека […]

Црна хроника

Ограбил продавница, па си го заборавил детето внатре

Крадец на ситно, ограбил продавница во Бауцен, Германија, па си го заборавил синот внатре, што на полицијата значително ѝ ја олеснило потрагата по него. Имено, 29-годишникот го фатило паника кога […]

Вести

Германска Икеа го даде паркингот за масовна молитва за Рамазан. Вака тоа изгледа

Германска Икеа го даде паркингот за масовна молитва за Рамазан. Вака тоа изгледа! Продавница Икеа во близина на Франкфурт во Западна Германија го даде својот паркинг на локалната џамија за […]

Вести

Германија ОФИЦИЈАЛНО влезе во рецесија

Германија ОФИЦИЈАЛНО влезе во рецесија Германскиот БДП падна за 2,2 проценти во првите три месеци од оваа година во однос на претходните три месеци кога активностите, според ревидираните податоци од […]