Ознака: Германија

Вести

Германија со лекот „Авиган“ ќе се бори со коронавирусот, најавено купување на големи количини

Во борбата против коронавирусот Германија во големи количества набавува еден лек што има намера да го употреби против Ковид-19, пишува „Франфуртер Алгемајне цајтунг“. Според весникот, станува збор за антивиралните таблети […]

Занимливости

Поради објава на Фејсбук полицијата му заплени БМВ од 350.000 евра

Поради објава на Фејсбук полицијата му заплени БМВ од 350.000 евра Германската полиција на почетокот на февруари започнала истрага и го лоцирала 40-годишниот сопственик во градот Кајзерслаутерн. Оти се разбира […]

Вести

ИТАЛИЈА: Една минута молчење за досегашните жртви од КОРОНА ВИРУСОТ

ИТАЛИЈА: Една минута молчење за досегашните жртви од КОРОНА ВИРУСОТ Денеска напладне Италија со едноминутно молчење се присети на жртвите од КОРОНА ВИРУСОТ. Ова е проблем кој е далеку од […]

Вести

ГЕРМАНИЈА: Покраински министер си го одзеде животот поради корона-кризата

ГЕРМАНИЈА: Покраински министер си го одзеде животот поради корона-кризата полицијата се сомнева дека Шефер извршил самоубиство во очај поради проблемите со кои се соочувала владата во неговата покраина со кризата […]

Вести

Во Германија носат медицински лица од Филипини за болници каде има заразени со коронавирус

Франкфурт, 20 март 2020 (МИА) – Германската провинција Хесен има намера да донесе десетици здравствени работници од Филипини во обид да се справи со лекувањето на заразени со новиот коронавирус, […]

Занимливости

Тепачки во супермаркетите во Германија за тоалетна хартија

Жестока кавга избила во супермаркет во северниот германски град Бремен откако клиентка одбила да прифати дека и е дозволено да купи само пакет тоалетна хартија, јави локалната полиција, цитирана од […]

Вести

Германија ја надмина бројката од 10 илјади заразени

Германија регистрираше 10.999 случаи на коронавирусот, покажуваат официјалните податоци вчера, во четвртокот, при што бројот на нови пријавени инфекции се зголеми за 2.801 за само еден ден. Дваесет лица починаа […]