Ознака: Германија

Вести

Меркел побара од нацијата да остане секој кругот на семејството

Меркел побара од нацијата да остане секој кругот на семејството. „Ги повикувам граѓаните да ги избегнуваат сите собири, освен контактите во непосредниот семеен круг. На тој начин , ние конкретно […]

Вести

Германија: Во шест покраини 22 нови случаи на Ковид-19

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште […]

Вести

Над 80.000 заразени во светот од коронавирусот, во Германија потврден 17. случај

Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти германското Министерство за здравство. Во […]

Избор на уредникот

Разочаран се вратил од Германија: “Живееш од понеделник до петок, си доаѓаш дома и пак на работа”

На автобуската станица во Томиславград се наоѓа споменик на гастербајтери. Тука започнува и приказната за младиот Марко Багариќ. Како и голем број негови врсници, така и Марко по завршувањето на […]

Дестинации Занимливости

Ова гратче во Германија “лежи“ на 72 тони дијаманти! Жителите не се подготвени да го разрушат за да стекнат богатство поради една причина

Жителите од гратчето Нордлинген во Германија знаат дека живеат на дијаманти, но немаат намера да го уништат ова преубаво гратче за да се збогатат. Нордлинген се наоѓа во германската сојузна […]

Останати спортови

Ева Соколовска се закити со златен медал на натпреварот во Германија

Ова македонско девојче неколку години по ред реди големи успеси во Германија. Досега имала 14 натпревари на републичко ниво и на сите тие натпревари го освојувала првото место. Ева Соколовска […]

Сцена

Вучиќ испрати авион во Германија за да го донесе телото на Шабан Шаулиќ

Авионот кој го испрати Владата на Република Србија во Германија за да го земе телото на Шабан Шаулиќ слета во Дортмунд нешто после 20 часот. Како што пишуваат српските медиуми […]

Црна хроника

Еве каде загина познатиот пејач Шабан Шаулиќ – автомобилот смачкан, глетката страшна

Во тешка сообраќајна несреќа на патот Бифилд-Бутерслох, синоќа загина познатиот српски пејач Шабан Шаулиќ. За несреќата пишуваат сите германски медиуми. “Спасувачка служба добила повик утринава околу 06:50 часот дека на […]