Ознака: Германија

Вести

Во Германија ќе се вози со македонски возачки дозволи

Македонските граѓани, кои имаат македонска возачка дозвола додека престојуваат на територијата на Германија ќе немаат потреба од меѓународна дозвола. Воедно македонските државјани кои имаат регулирано престој на германска територија на […]

Издвојуваме

Што пренесува германскиот печат за настаните во Македонија 1903 година

По донесената одлука за кревање на востание на Конгрес свикан од раководството на ТМОРО, бил подготвен и така наречен Општ план за востанието, а територијата се поделила на седум востанички […]

Вести Свет

Германија и Италија се договорија: ќе ги враќаат мигрантите

Берлин успеа да постигне договор со Рим мигрантите кои поднеле барање за азил во Италија,  да ги враќа од германската граница. Хорст Зехофер, германски министер за внатрешни работи, очекува дека […]

Избор на уредникот

ХАНС ЛОТАР ШТЕПАН: Македонците имаат најголемо право за употреба на своето име Македонија

Нашиот еминентен историчар Наташа Котлар денесна, воочи посетата на Меркел објави мошне значајни редови за сите нас: Денешната посета на германската канцеларка Ангела Меркел на Република Македонија е повод за […]

Вести

Германската крајна десница е веќе втора политичка сила

Екстремната десна, антиевропска и популистичка партија Алтернатива на Германија стана втората политичка сила во Германија, заменувајќи ги социјалдемократите. Ова е тековната политичка студија на авторитативниот социолошки институт “Инса”, нарачана од […]

Избор на уредникот

Хелмут Кол за Меркел – таа не знае да користи нож и вилушка

Ангела Меркел не бидуваше за ништо. Воопшто абер немаше за политиката. Покрај тоа, таа не можеше ниту како што треба да користи нож и вилушка. На официјални вечери таа е […]

Историја

Вистината за создавањето на грчката држава (2. дел)

По убиството на првиот претседател на новата грчка држава Јоанис Каподистриа во септември 1831 година, Грција ја зафати нов бран на граѓански војни. Набрзо потоа на големите сили им стана […]

Вести

Усвоена декларацијата за признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија

Владата на денешната седница го усвои извештајот за преговорите со усогласен текст на заедничка декларација за намера на македонската Влада, застапувана од македонското Министерство за внатрешни работи и Сојузното Министерство […]