Ознака: Германија

Живот

Божик низ светот – Кај нас богата трпеза, во Франција се јаде на полноќ, а во Полска нема месо

Божик – денот на христовото раѓање според христијанската традиција, а кој започнува да се слави со Бадник, односно денот пред Божиќ, кај нас се слави со голема почит и внимание. […]

Вести

Освен „машки“ и „женски“ Германија одобри и трет род

Германскиот Парламент одобри опција за трет род во официјалните документи која ќе им овозможи на граѓаните да се регистрираат како „различни“. Германската Влада во август одобри воведување на можност за […]

Вести Свет

Се избира наследникот на Меркел

Денес во Хамбург, Германија почнува дводневната конференција на владејачката Христијанско-демократска унија – ЦДУ на која ќе биде избран новиот лидер на партијата, кој ќе ја наследи досегашната канцеларка Ангела Меркел. […]

Вести Свет

Мигрант силувал, па крвнички убил тинејџерка

Медиумите во Германија открија нови детали од најновото свирепо убиство на 17-годишна девојка од страна на мигрант. Малолетната Елма Ц. имала српско потекло и била убиена во бегалски камп во градот Санкт Аугустин […]

Вести

Германија бара работници, висока плата: Еве кои струки се најбарани

Во Германија дополнително се зголеми потребата за квалификувани работници во областа на природно-техничките науки, а недостигот од работна сила во овие области достигна нов рекорд, објави Институтот за германска економија […]

Вести

Хелбах: Мицкоски го поддржува договорот од Преспа? Бегството на Груевски е олеснување за него

Доаѓаат сериозни сигнали од Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ дека сака да го поддржи договорот од Преспа, изјави Кристијан Хелбах, претставник на германското Министерството за надворешни работи на денеска […]

Вести

Ердоган во Германија денеска ќе ја отвори една од најголемите џамии во Европа

Градењето на џамијата почна во 2009, а ја финансира Унијата за Турско – исламски односи , тесно поврзана со турската власт. Градбата беше проследена со голем број контроверзи , меѓу […]