Ознака: Германија

Вести

Меркел: Цел сум на руски хакерски напади и тоа многу ме повреди

Меркел: Цел сум на руски хакерски напади и тоа многу ме повреди Меркел пред германскиот парламент во средата изјави дека претрпела болка кога дознала за хакерскиот напад во 2015 година […]

Вести

Светот денеска го одбележува Денот на победата над фашизмот

На 9 мај 1945 година со потпишувањето на безусловна капитулација на нацистичка Германија, официјално беше ставен крај на Втората светска војна во која учествуваа 61 земја, со вкупно 2,1 милјарда […]

Меѓународен фудбал

Германија даде „зелено светло“ на Бундеслигата

Властите во Германија официјално го одобрија обновувањето на сезоната во локалниот шампионат. Ова може да се случи во втората половина на мај, а германската фудбалска лига има право да избере […]

Вести

БИЛД: Кина лажела за КОРОНА ВИРУСОТ, објавен таен извештај

БИЛД: Кина лажела за КОРОНА ВИРУСОТ, објавен таен извештај Кина не ги соопштила бројките за епидемијата за да ги купи залихите од заштитни маски на меѓународниот пазар пред тие да […]

Вести

Луфтханза ќе добие 9 милијарди евра помош од германската Влада

Луфтханза ќе добие 9 милијарди евра помош од германската Влада Германската Влада ќе ја помогне националната авиокомпанија „Луфтханза“ со околу девет милијарди евра. „Бизнис инсајдер“ објавија а се повикуваат на […]

Вести

Германија: За 24 часа нови 2.237 случаи на коронавирус

Во Германија во изминатите 24 часа потврдени се 2.237 случаи на новиот коронавирус, со што бројот на инфицирани во земјата се искачи на 145.694, соопшти Институтот за инфективни болести Роберт […]

Вести

Убиецот на коронавирусот лежи на дното на Јадранското Море! Германско истражување на тема

Убиецот на коронавирусот лежи на дното на Јадранското Море! Германско истражување на тема. Истражување за активна супстанција за борба против КОРОНА ВИРУСОТ САРС-КоВ-2 во моментов се спроведува во лаборатории низ […]

Вести

Случаите со коронавирус во Германија се зголемија за 3.609, државата има четврти ден по ред зголемен број на инфекции

Случаите со коронавирус во Германија се зголемија за 3.609, државата има четврти ден по ред зголемен број на инфекции Вкупната бројка на позитивни тестови на Ковид-19 низ целата земја се […]