Ознака: Германија

Вести

Пронајдено ПРОШТАЛНО ПИСМО на терористот од Германија: „Татко, моли се да…“

Неколку страници од бележникот на авганистанскиот 17-годишен терорист, кој нападна патници во воз во Баварија со секира, можат да се сметаат за проштално писмо, објави баварската полиција, јавува РТ.Во писмото […]

Црна хроника

Нападот со секира во германскиот воз е дело на Исламска држава!

Полицијата најде документи што покажуваат дека авганистанскиот тинејџер што ги нападна патниците во возот што патувал кон Вурцбург, бил поврзан со терористичката организација Исламска Држава, јавува германската телевизија Н24, повикувајќи […]

Црна хроника

КРВАВА ДРАМА: Манијак со секира влета во воз и повреди повеќе од 20 патници!

Повеќе од дваесет лица се повредени во Германија, откако непознат маж вечерва влегол во воз со секира и почнал да напаѓа, јавува „Би-Би-Си“.Имаше полициска акција, а хеликоптерите кружеа над квартот […]

Вести

Мас: Власта може да се смени само на избори!

Германскиот министер за правда Хајко Мас денеска преку својот профил на социјалната мрежа го искажа својот коментар за настаните во Турција. Според него само избори се легитимен начин за промена […]

Меѓународен фудбал

Дали Франција се соочува со голем скандал: Французите допингувани на натпреварот со Германија

Се работи за фотографија која е направена по натпреварот на Германија и Франција, на која се гледа дека француските фудбалери користеле „Гуронсан“. Тоа е супстанца, која не е на листата […]

Вести

Јункер: Германија ќе има главна улога во ЕУ по Брегзит

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска во интервју за весникот „Билд“ изјави дека Берлин ќе има главна улога во ЕУ по гласањето во корист на Брегзит.-Германија ќе продолжи да […]

Вести

ВИДЕО: Снимен моментот од вооружениот напад во кино во Германија

Оружен и маскиран маж, кој денеска отвори оган во кино сала во германскиот град Фирнхајм, е убиен во полициска акција, изјави портпарол на германската полиција.Напаѓачот во еден момент држел заложници, […]