Ознака: Германија

Економија

Извозот од Германија зголемен за 1,4 отсто во јануари

Германскиот извоз во јануари е зголемен за 1,4 отсто во споредба со декември, кога беше забележан скромен раст од 0,2 отсто, објави во понеделникот локалниот завод за статистика Destatis.Извозот достигна […]

Вести

Во Германија откриен центар за обука на неонацисти

Во Германија е откриен центар за обука на неонацисти кои припаѓаат на организацијата „Нов напредок“. Оваа организација е нова, но нејзиниот шеф им е добро познат на службите за безбедност, […]

Црна хроника

Шест деца загинаа во пожар во Германија

Седум лица, од кои шест се деца, загинаа во неделата во пожар кој избувна во станбена зграда на југот од Германија, соопшти локалната полиција.Пожарот избувнал во раните претпладневни часови во […]

Економија

Значително подобрена германската деловна клима во февруари

Германското деловно расположение значително е подобрено во февруари соопшти во петокот германскиот институт Ifo, чиј индекс на деловна клима забележа најголем скок во изминатите две години. Институтот Ifo со седиште […]

Економија

Охрабрувачките податоци од Германија ги потикнаа европските акции

Европските акции пораснаа во вторникот, поттикнати од новите знаци за закрепнување на германската економија и добивката на прехранбениот гигант Danone, иако расположението на берзите и натаму е воздржано во пресрет […]

Економија

Осетно подобрена бизнис климата во Германија

Очекувањата на германските институционални инвеститори значително се подобрени во февруари, покажа на истражување институтот ZEW, одразувајќи ја довербата за закрепнување на најголемата европска економија од слабоста искажана на крајот на […]

Економија

Бундесбанка очекува раст на германската економија во првиот квартал

Германската економија ќе избегне рецесија и може да се очекува да се врати кон растот веќе во првиот квартал од 2013 година, по падот во последниот квартал лани, објави во […]

Вести

За Германија најголем предизвик се кинеската и руската индустриска шпионажа

Шефот на германското воено разузнавање вели дека еден од главните предизвици на неговата служба бил заштитата на одбранбените проекти од индустриската шпионажа на кинеските и руските тајни служби.  Досега германската […]