Ознака: Германија

Црна хроника

КРВАВА ДРАМА: Манијак со секира влета во воз и повреди повеќе од 20 патници!

Повеќе од дваесет лица се повредени во Германија, откако непознат маж вечерва влегол во воз со секира и почнал да напаѓа, јавува „Би-Би-Си“.Имаше полициска акција, а хеликоптерите кружеа над квартот […]

Вести

Мас: Власта може да се смени само на избори!

Германскиот министер за правда Хајко Мас денеска преку својот профил на социјалната мрежа го искажа својот коментар за настаните во Турција. Според него само избори се легитимен начин за промена […]

Меѓународен фудбал

Дали Франција се соочува со голем скандал: Французите допингувани на натпреварот со Германија

Се работи за фотографија која е направена по натпреварот на Германија и Франција, на која се гледа дека француските фудбалери користеле „Гуронсан“. Тоа е супстанца, која не е на листата […]

Вести

Јункер: Германија ќе има главна улога во ЕУ по Брегзит

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска во интервју за весникот „Билд“ изјави дека Берлин ќе има главна улога во ЕУ по гласањето во корист на Брегзит.-Германија ќе продолжи да […]

Вести

ВИДЕО: Снимен моментот од вооружениот напад во кино во Германија

Оружен и маскиран маж, кој денеска отвори оган во кино сала во германскиот град Фирнхајм, е убиен во полициска акција, изјави портпарол на германската полиција.Напаѓачот во еден момент држел заложници, […]

Црна хроника

Страшна трагедија: Двајца браќа и сестра се удавија во езеро!

Три деца од исто семејство, стари помеѓу пет и девет години, се удавија во саботата во страшна несреќа во Неукиршен. Полицијата извести дека еден очевидец повикал пожарникари во саботата околу […]

Вести

Германија го обвини НАТО за агресија и поттикнување војна со Русија

Германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер остро го критикува НАТО за демонстрирање агресија и поттикување судир со Русија, објави весникот „Билд“.Како што јавува дописникот на МИА од Берлин, […]

Економија

Инфлацијата во Германија во февруари на најниско ниво за две години

Инфлацијата во Германија, најголемата европска економија, забави во февруари на најниско ниво за повеќе од две години, покажаа службените податоци објавени во вторникот.Трошоците на живот во германија во минатиот месец […]