Ознака: десерти

Кулинарство

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба Состојки:600 гр готови кори за баклава5 јајца250 гр шеќер1 шолја масло1 шолја кисело млеко1 прашок за пециво1 ванилин […]

Кулинарство

Десерт кој потполно го полуде интернетот: Целиот свет го прави „Магичниот колач“, еве зошто…

Трослојниот десерт познат  како  магичен  колач стана хит на Интернет, а неговата привлечност  лежи  во фактот што  за неговата подготовка не треба  посебни  состоки и  техники. Она што  го чини […]

Кулинарство

Чоколадни бомбици- вегански, посни, без глутен

Нетипична подготовка на бомбици, овој пат  без кекси и  шеќер- туку од најздрави  состојки!Состојки: 1 шолја индиски ореви претходно потопени  2  часа во вода 1 шолја ореви претходно потопени  2  […]

Кулинарство

Брза чоколадна торта која сигурно ќе ви се допадне!

Оваа рецепта е идеална за љубителите на чоколада. Чоколадната торта која е многу едноставна за подготовка е многу сочна, многу вкусна и многу чоколадна, така што сме сигурни дека оваа […]

Кулинарство

Подгответе брзи мафини кои одлично одат со шолја кафе

Подгответе  брзи мафини кои  одлично одат  со шолја кафеПотребни состојки: 30 гр. растопен путер 1 јајце 1 лажица млеко 1 лажица екстракт од ванила 3 лажици шеќер 4 лажици брашно […]