Ознака: домати

Кулинарство

Направете ги денес, уживајте цела зима: Домати со феферонки

Направете брза зимница, домати и феферонки. СОСТОЈКИ: 1 кг. домати 1 кг. пиперки 5 феферонки магдонос 3 лажици сол пола целер ПОДГОТОВКА: Се мијат и сечат доматите, пиперките и феферонките […]

Здравје

Секое утро консумирајте сок од домати – промените кои ќе ги забележите по еден месец се неверојатни

Откако ќе дознаете што сè една чаша сок од домати наутро може да излекува, и вие ќе започнете да го практикувате истото. Експерти од универзитетот во Тајван одлучиле да спроведат […]

Нега и убавина

Експресна диета со домати: Топи килограми за само неколку денови

Доматите се веројатно меѓу најчестите, најбарани и најпопуларни зеленчуци во светот. Според многумина, доматите се всушност овошје, но заради нивниот одличен вкус, спорот за овошје или зеленчук останува во позадина. […]

Занимливости

Доматите не треба да се чуваат во фрижидер – како овошјето и зеленчукот да бидат подолго свежи?

За среќа, постојат многу начини да ги задржите зеленчукот и овошјето свежи. Овие неколку трикови и совети ќе ви помогнат во тоа: Топла вода Еден начин да се запре распаѓање […]

Кулинарство

Велешки пинџур

20-25 поголеми пиперки (од тоа 5 лути) 1 килограм домати 2 модри патлиџана 8 чешниња лук 1 рака толчени ореви масло сол Измијте ги пиперките и испржете ги на маслo. […]

Кулинарство

Чорба од домати

1 кг домати 1 главица кромид 2 лажици брашно 1 врзоп магдонос масло сол и мелен црн пипер Исечете ги доматите на парчиња, а кромидот на кругови. Додадете го исечканиот […]