Ознака: Доналд Трамп

Вести

Почина помладиот брат на Доналд Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговиот помлад брат Роберт Трамп почина во саботата вечер, еден ден откако претседателот го посетил во болница во Њујорк. „Со тешко срце јавувам дека […]

Свет

Зошто Бајден ја избра Камала Харис за потпретседател: За прв пат жена афроамериканка на таа позиција

Демократскиот кандидат за претседател Џо Бајден го избра сенаторот од Калифорнија Камала Харис за заменик претседател, за прв пат во историјата на тоа место афроамериканка е номинирана, но аналитичарите велат […]

Свет

Белата куќа беше под опсада поради пукањето: Прес-конференцијата на Доналд Трамп за кратко беше прекината

Конференцијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, беше прекината неколку минути од членовите на тајната служба, која го извади првиот човек на Америка од просторијата за брифинг, по информациите дека […]

Свет

Трамп потпиша уредби за економска помош на Американците: Еве го неговиот пакет помош

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша четири извршни декрети кои обезбедуваат економска помош на милиони Американци кои ги загубија своите работни места по избувнувањето на пандемијата. На прес-конференцијата во неговото […]

Вести

Трамп се огласи по експлозијата во Бејрут

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека генерали на американската армија му пренеле дека експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку 78 лица, е предизвикана од „некој вид бомба“. – Се […]

Технологија

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТикТок, Мајкрософт преговара да ја купи

Компанијата Мајкрософт наводно преговара за купување на кинеската видео апликација ТикТок откако американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ја разгледува можноста да ја забрани апликацијата во САД. ТикТок е во […]

Вести

Трамп призна дека понекогаш се кае откако ќе објави некој твит

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека понекогаш се случува да зажали откако ќе објави нешто на Твитер, дополнувајќу дека знае да биде импулсивен на таа социјална мрежа и оти […]