Ознака: Доналд Трамп

Вести

Америка гори: Трамп се заканува со распоредување на војската на улиците, се огласи и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека државите и градовите мора да бидат „многу построги“ кон протестите против полицијата, во спротивно ќе се вклучи сојузната влада и ќе биде активирана војската. […]

Сцена

Трамп игра голф, за прв пат од прогласувањето на вонредната состојба

Претседателот на САД, Доналд Трамп, вчера играше голф за прв пат откако во март беше прогласена вонредна состојба поради коронавирусот, сакајќи да испрати порака дека државата се враќа во нормала. […]

Вести

Трамп најави откуп на производи од домашни земјоделци заради снабдување на народните кујни

Претседателот на САД Доналд Трамп најави дека од следната недела државата ќе почне да купува млеко, месо и други производи од домашните земјоделци во вредност од три милијарди долари, бидејќи […]

Вести

Трамп со нов тест за коронавирусот, резултатите за неколку минути

Претседателот на САД Доналд Трамп синоќа на новинарите им претстави нов брз тест кој би требало за само пет минути да потврди позитивен резултат за коронавирусот, а неколку минути подолго […]

Вести

Американскиот претседател Трамп се тестираше за коронавирус, се очекуваат резултатите

Американскиот претседател Доналд Трамп е тестиран за коронавирусот, а резултатите ќе бидат познати за еден ден или два, јави Си-Ен-Ен. Трамп се ракуваше со голем број на луѓе во текот […]

Вести

Трамп прогласи вонредна состојба во САД поради коронавирусот

Претседателот на САД, Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во земјата поради ширењето на новиот коронавирус. Во своето обраќање тој истакна дека ќе распредели 50 милијарди долари за борба против Ковид-19 […]

Вести

Трамп: Коронавирусот ќе попушти до април „поради жештините“

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека коронавирусот, тешко заразно респираторно заболување од кое досега починаа над 900 лица, претежно во Кина, ќе попушти „до април, поради жештините“. Во обраќање […]