Ознака: економија

Вести

Водечки компании на Македонската берза , порасти и опаѓања на домашните компании

Македонската берза го објави билтенот за месец јули и прикажа кои се најтргувани акции на нашата берза. Исто така детален приказ има и за акциите кои што оствариле најголем пораст […]

Економија

Евростат: Најголем ПАД НА ЕКОНОМИЈАТА во еврозоната од 1995 година

Бруто домашниот производ во еврозоната падна за 12,1 процент во вториот квартал од оваа година, додека економијата во цела ЕУ се намали за 11,9 проценти, покажаа првите првични проценки на […]

Вести

Влада на својот сајт ја објави листата на фирми кои користеле државна помош, а средствата не ги исплатиле на вработените

Компании на кои им е исплатена државна помош за минимална плата, а тие не ги уплатиле средствата на своите вработени. На линкот може да ја превземете целосната табела. https://vlada.mk/sites/default/files/dokumenti/analiza-neplateni_fin_poddrska_finalno.pdf

Вести

Си-Ен-Ен: Коронавирусот трајно ќе ја промени светската економија

Коронавирусот, најверојатно, ќе остави траен белег врз светската економија, донесувајќи трајни промени, но и важни лекции, проценува Си-Ен-Ен. Следењето на вирусот веројатно ќе стане дел од нашите животи, како што […]

Издвојуваме Интервјуа

МАКЕДОНСКО-БУГАРСКИТЕ ОДНОСИ ИМААТ НЕИСЦРПНА ЕКОНОМСКА ПРЕСПЕКТИВА

ИНТЕРВЈУ СО КИРИЛ ЛАЗАРОВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАКЕДОНСКО-БУГАРСКАТА СТОПАНСКА КОМОРА ПРАШАЊЕ: ПРИ КРАЈОТ Е ИЗБОРНАТА КАМПАЊА, СЕ ВЕТУВА СЕ И СЕШТО, ДАЛИ ВЕТУВАЊАТА НА ПАРТИИТЕ ИМААТ ПОДРШКА И РАЗБИРАЊЕ ОД СТОПАНСКИТЕ […]

Вести

Ќе се затвораат над 1200 продавници на Зара, Бершка, Масимо Дути

Ќе се затвораат над 1200 продавници на Зара, Бершка, Масимо Дути Групацијата „Индитекс“ поседува голем број на популарни брендови како што се „Бершка“, „Пул Енд Бер“ и „Масимо Дути“. Според […]

Вести

Околу 28 милиони евра за над 350 илјади корисници од државните пари

Од вчера напладне граѓаните на веб-страницата kupuvamdomasno.gov.mk имаат на увид дали ќе добијат домашна платежна картичка за купување на домашни производи. Министерката за финансии Нина Ангеловска информираше дека на списокот […]

Балкан

Грција: Данокот од КОРОНА ВИРУСОТ ќе биде над 600.000 нови невработени

Грција: Данокот од КОРОНА ВИРУСОТ ќе биде над 600.000 нови невработени Поради пандемијата на коронавирусот невработеноста зема сериозен замав. Само до јули се предвидува дека повеќе од 600.000 Грци ќе […]