Ознака: Заштита

Технологија

Колку е заштитен вашиот телефон од вода? Еве на што треба да внимавате

Производителите на смартфони често се фалат со различните можности на нивните уреди. Една од оние што се издвојува е отпорноста на вода и прашина. Повеќето флегшип смартфони што во моментов […]

Живот

Маските нема да бидат единствена заштита – Ќе се носат ли и очила за заштита од коронавирус?!

Кинески научници во неодамнешна студија откриле дека луѓето кои носат очила имаат помал ризик од инфекција со коронавирус, а исто така забележаа дека од појавата на епидемијата во декември 2019 […]

Занимливости

Со помош на кафето можете да се ослободите од комарците

Љубителите на кафето имаат помал ризик од развој на рак и срцеви заболувања. Некои истражувања сугерираат и дека консумирањето кафе го намалува ризикот од депресија. Сепак, покрај добриот вкус, кафето […]

Нега и убавина

Кои природни состојки можат да ве заштитат од сонцето?

Многу е важно да се заштитиме од сонцето и без оглед на тоа каква кожа имаме, сите користиме производи за сончање. Многу производи за сончање содржат состојки кои можат да […]

Живот

Победете ги досадните комарци: Со овие трикови ќе го ублажите убодот и чешањето

Доколку обидите да ги избркате со разни апаратчиња и спрејови не ви успеат и сепак завршите со убоди од комарци по телото, овие неколку совети ќе ви ја олеснат маката. […]

Живот

Руска медицина: Заразените од корнавирусот треба да се хранат вака!

Оние заразени со Ковид-19 треба да се придржуваат кон режимот на исхрана како во случај на гастритис, препорака на експерти од Руската воена медицинска академија Киров. Лекарите укажуваат дека во […]