Ознака: Игор Дурловски

Македонија

Дурловски: Вечна ќе бидеш Македонијо затоа што кај што тонеш ти извираш (ВИДЕО)

Кога се би било нормално ќе си ја честитавме независноста на нашата татковина, сигурен сум дека еден ден повторно ќе ја славиме. Ова го напиша на својот Фејсбук профил Игор Дурловски […]

Македонија

Дурловски: Во сапуницата “Рекет“ ме возбудува што “Ла Верита“ не не нарекува Северна

Италијанскиот весник го користи вистинското име на мојата татковина, напиша оперскиот пејач Игор Дурловски за случајот “Рекет“ и објавените снимки. – Во целава саупница најмногу ме возбудува фактот што италијанскиот […]

Македонија

Дурловски со солзи: За сите кои бевте крај мене и за блиските што станаа далечни

Оперскиот пејач Игор Дурловски е единствениот кој доби ослободителна пресуда во случајот „27 април“, по што со видео се огласи на Фејсбук. – Кога слободата е ропство а среќата тага! Мелем […]

Македонија

Дурловски не сака амнестија, сака да докаже дека е политички прогонуван

Игор Дурловски, оперски пејач, признат кај нас и ширум светот, и обвинет за тероризам му зададе силен удар на обидот на власта со Законот за амнестија да ја релативизира својата […]

Избор на уредникот

Игор Дурловски им прости на сите. Отворено писмо година дена подоцна!

Помина точно една година и еден ден од утрото на 28ми ноември кога дванаесет припадници на МВР, специјалци во полна опрема влегоа во мојот дом, утрото во пет часот. Моите […]

Вести

Бараме да се почитува Уставот на Македонија и да не се работи за промена на името

Преку граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ секојдневно народот пренесуваше пораки до власта да ја зачуваат унитарноста на Македонија, која е заедничка цел на сите народи кои живеат во неа.Од низа […]

Вести

Политичкото обвинителство ја реализира нарачката: Ги изедначи оперскиот пејач Дурловски и терористот Ндрецај

Да ја пееш македонската химна на собирите на движењето „За Заедничка Македонија“ е исто кривично дело како да извршиш напад на државата, да убиеш 8 полициски службеници и да ги […]

Вести

Приведувањето и притворот за Игор Дурловски е удар и врз кариера на неговата сопруга

Приведувањето и одредениот притвор од 30 дена за оперскиот пејач Игор Дурловски е удар и врз успешната кариера на неговата сопруга, светски познатата сопранистка Ана Дурловски, затекнувајќи ја среде ангажмани […]

Вести

Дурловски се повлекува од МОБ и Факултетот за музичка уметност

Оперскиот пејач Игор Дурловски поднесе оставка од местото директор на МОБ и од позицијата професор на факултетот за музичка уметност.„Жалам што сите овие општествени превирања се случуваат во година кога […]

Вести

Дурловски е дел од „За заедничка Македонија“- Паднаа во вода шпекулациите на опозициските медиуми

Паднаа во вода шпекулациите на опозициските медиуми. Игор Дурловски се појави на денешниот протестен марш на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и покрај тоа што медиумите блиски до СДСМ шпекулираа […]

Вести

Дурловски: Се додека Тиранската платформа не биде отфрлена и не се распишат нови избори ние ќе бидеме на улиците

Веќе 54 дена сме на улиците низ цела Македонија. Јас како и сите вие излегуваме заради една причина – љубов, љубов кон предците, идните генерации, татковината, истакна денес пред присутните […]

Вести

Дурловски: Потребно ни е заедништво и помирување за да ја зачуваме државата

Меѓупартиската и меѓуетничката поделеност е страшна. Повикувам на заедништо и помирување зашто сите ние би требало да се бориме за една цел, вели оперскиот пејач и еден од организаторите на […]