Ознака: избори

Вести

СДСМ бега од избори заради непрочистен список, а не дава предлог како да се прочисти

Обвинувањата на опозицијата за непрочистен избирачки список се параван, односно алатка на СДСМ за одложување на изборите. Партијата на Заев која избега од избори заради наводно непрочистен список, одбива да […]

Вести

Филип Петровски за РСМ: Овие вандали доколку мислеа дека имаат поддршка од народот ќе одеа на избори

Веќе 4-та недела како низ улиците на Македонија се протестира. Демонстрантите организирани од невладината организација „Протестирам“ гледаме како секојдневно низ улиците на главниот град а и низ другите градови низ […]

Вести

Петровски до Заев: Рацете настрана од спомениците!

На големиот собир во Битола свое обраќање кон народот имаа  Даштевски и Петровски. Повеќе илјади граѓани громогласно ги подржаа пораките за избори и за фер однос во политичката арена.Даштевски потенцираше […]

Видео

Видео: Дали Велешани ќе дозволат лошото минато да се повтори?

Аце Коцевски е кандидат за градоначалник на Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски. Дали велешани треба повторно да бидат жртви на лошата политика? Дали треба повторно да и дадат шанса на […]

Издвојуваме

„Прашањето кое не заслужуваше одговор“ му го нанесе најголемиот удар на Кичево

Прашањата кои според СДСМ во 2004 година „не засллужуваа одговор“ сега ни се враќаат како бумеранг и предизвикуваат разочараност и гнев кај Македонците. Повторно сме соочени со повторување на историјата […]

Занимливости

Бакрачески ќе добие подарок – рипката која му ја предвиде победата

Златната типка Желба во аквариумот помеѓу двата кандидати за градоначалници  на Охрид Александар Петрески од „Сојузот за иднината“ и д-р Никола Бакрачески од ВМРО-ДПМНЕ, го одбра кандидатот Бакрачески. Оваа рипка […]

Регион

Вук Јеремиќ исклучен од Демократската партија

Поранешниот министер за надворешни работи на Србија и актуелен претседавач со Генералното собрание на ОН, Вук Јеремиќ, во петок вечер беше исклучен од Демократската партија (ДС). Статутарната комисија на Демократската […]

Издвојуваме

Фото: Ховит потврди дека Бранко манипулира со датумот за изборите – воопшто не е договаран датум за предвремени избори

На својот Твитер профил известувачот за Република Македонија од Европскиот парламент, Ричард Ховит, објави дека воопшто не се договарало за предвремени избори на средбата со лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.  […]

Регион

Гоати: Српските избори најверојатно на есен

Српскиот политички аналитичар и истовремено претседател на организацијата Транспарентност Србија, Владимир Гоати смета дека предвремените избори во Србија најверојатно ќе се одржат уште оваа есен, бидејќи посредно ги најавуваат и […]

Регион

Гоати: Српските избори најверојатно на есен

Српскиот политички аналитичар и истовремено претседател на организацијата Транспарентност Србија, Владимир Гоати смета дека предвремените избори во Србија најверојатно ќе се одржат уште оваа есен, бидејќи посредно ги најавуваат и […]

Економија

Неизвесноста околу италијанските избори ја спушти цената на нафтата

 Цената на барел нафта падна во вторникот на меѓународните берзи со оглед дека нерешениот исход од италијанските парламентарни избори ја поттикана загриженоста на инвеститорите за нестабилност на еврозоната и за […]