Ознака: име

Занимливости

Нејзиното име е Корона и поминува низ непријатности поради тоа

Жена од Манчестер во Велика Британија, која го добила името по нејзината бабица, вели дека секој ден се бори со дискриминација поради своето име. Корона Њутн (49) вели дека била […]

Бавча

Пендаровски се изнервира за името, ама неговото!

Пендаровски се изнервира за името, ама неговото! И реагираше веднаш… Камо среќа вака да реагираа за името на државата нашите политичари во последните 30 години. На денешната прес конференција по […]

Занимливости

МАРИЈА – МАКЕДОНСКОТО ИМЕ ШТО ЗНАЧИ „САКАНА ОД БОГА“

Според старите толкувања, ова име значи и „горчината на морето“. Марија е најраспространетото женско име на светот во разни варијанти. Како име на мајката на Исус, името Марија симболизира чиста […]

Вести

Грција: Масовни протести во повеќе градови поради името Македонија

Големи протести за утре се најавија во повеќе градови во Грција, во врска со можното решение за проблемот што Грција го има со нашето име. Се планираат митинзи во десетина […]

Вести

Ако се реши името НАТО ќе ја покани Македонија за членка

Ги поздравувам напорите за изнаоѓање решение, а ако се реши проблемот, тогаш НАТО ќе ја покани Поранешната југословенска Република Македонија да стане членка на НАТО, вели Генералниот секретар на Алијансата, […]

Вести

45 отсто од Грците имаат разбирање за сложено име со терминот Македонија

За 45 отсто од Грците е разбирлива перспективата за сложено име со вклучен термин Македонија, покажуваат резултатите од истражувањето спроведено од агенцијата „Прората“ за грчкиот Институт за алтернативни политики ЕНА, […]

Вести

Зоран Заев: Очекуваме брзо да се реши името

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо […]

Сцена

Правото име на Бекута не е Ана: Не можете ни да замислите како се вика

Дел од пејачите на естрадата ги знаеме под уметничките имиња, а за некои не сте ни претпоставиле какво им е правото име. правото име на Ана Бекута, легендарната српска пејачка […]