Ознака: историја

Вести

Шарените револуционери на Пиколомини повторно удрија на Скопје

Во историјата на Македонија нема пример во кој самите Македонци ги уништувале своите градови, односно градби и споменици.Секогаш тоа го правеле окупатори или природни катастрофи. Годинава за првпат во историјата […]

Локална самоуправа

Дојран: Туристички, но и историски и духовен центар

Наместо да го следите примерот на оние кои што си ги трошат парите кај јужниот сосед и одат “до Грција”, дојдете до Беломорска Македонија и посетете го Дојран, малото место […]

Вести

Димков: Историјата ќе покаже за исправноста на одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов

Намерата да го девалвирате Претседателот Иванов нема да ви успее. Тој е докажан дравник. Штетата која, ако ја мериме во евра може да биде и 5 и 10 милиони евра […]

Култура

Филип Петровски: Сите заедно ја пишуваме историјата на Македонија

Државниот архив на Република Македонија, на 01 април 2016 година свечено го одбележа јубилејното постоење од 65 години.На свечената манифестација присуствуваа и 20 преставници од националните архиви на 12 земји. […]

Вести Историја

Петровски со нови документи за убиството на Тодор Александров

Петровски со нови документи за убиството на Тодор Александров Директорот на Државниот архив на Република Македонија, д-р Филип Петровски на својот Фејсбук профил објави документи за убиството на Тодор Александров […]

Издвојуваме

Симпозиум „Стогодишнината од Првата светска војна, фронтот кај Чанаккале- нивните глобални последици“

Симпозиум „Стогодишнината од Првата светска војна,  фронтот кај Чанаккале-  нивните глобални  последици“Од 9 до 12 декември 2015 година Државниот архив на Република Македонија во соработка со Генералната дирекција на Државните архиви на […]

Издвојуваме Историја

Истакнати личности од македонската историја: Павел Шатев

Истакнати личности од македонската историја: Павел Шатев Павел Шатев (Кратово, 15 јуни 1882 – Битола, 30 јануари 1951), бил истакнат македонски револуционер и анархист, член на Гемиџиите и еден од […]