Ознака: Катица Јанева

Вести

Јанева одбива да ги коментира заканите од Верушевски

За Специјалното јавно обвинителство нема ништо спорно тоа што главниот обвинет како мозок на операцијата за масовно прислушување, во случајов Верушевски, јавно се фали дека неговото влијание во службите сега […]

Вести

СДСМ и СЈО бараат нов судија за предметот со опремата на УБК

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, по тричасовен распитот во Основниот суд Скопје 1 – Скопје за случајот „Тврдина“ изјави дека е сосема спокојна и дека не направила ниедно […]

Вести

Аневски: Јанева да соработува со Советот на јавни обвинители

Претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски денеска изјави дека во моментов во Македонија има две јавни обвинителства и оти не знае како во иднина Специјалното јавно обвинителство ќе […]

Вести

Катица Јанева нема намера кривично да го гони Заев

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и Катица Јанева немаат намера кривично да го гонат опозицискиот лидер и струмички градоначалник Зоран Заев за криминалот со превозот во Струмица, кој деновиве беше откриен […]

Вести

Плакати со порака до СЈО: Катице дали ви е ова заедничка изјава со Заев?

Плакати со повик до Катица Јанева да не замижува пред правдата осамнаа пред просториите на Специјалното Јавно Обвинителство. На плакатите на кои сликовито е опишана спрегата меѓу СДСМ и СЈО […]

Вести

Коневски: Владимир Талевски е жртва на политичкиот прогон на Заев и Јанева

Владимир Талевски е еден од најдобрите градоначалници во Република Македонија. Владимир Талевски чесно и совесно си ја вршеше својата функцијата од 2005 година наваму. Затоа битолчани три пати по ред […]

Вести

Дали Јанева ќе побара притвор за Верушевски и Заев за „Пуч“?

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Зоран Верушевски, повторно ќе седнат на обвинителна клупа во случајот „Пуч“, откако Апелацискиот суд Скопје […]