Ознака: кромид

Живот

Ставете кромид во чорапите и преноќете со нив,следниот ден ќе се случи чудо

Дали знаевте дека вашите стапала се директен влез во вашето тело, преку она што кинеските доктори го нарекуваат меридијани? Меридијани се патиштата кои водат кон секој орган во телото. И додека некои […]

Кулинарство

Рецепт на денот: Похован кромид со кашкавал

Има ли подобра комбинација од похован кромид и ладно пиво? Секако дека нема. Уште ако во средината има растопен кашкавал…Сите вие кои се сложувате со горенаведеното продолжете да читате зошто […]

Занимливости

За совршени веѓи, потребен ви е кромид?!

Ако планиравте да одите на јапонско исцртување на веѓите, заборавете на таа идеја. Овие неколку нешта со сигурност ќе ви помогнат да дојдете до убави и густи веѓи!Витамински гел Направете […]

Кулинарство

Кулинарски трик: Како да го неутрализирате мирисот на кромидот во домот!

Кромидот  е здрава и  неопходна намирница, но  нема баш   пријатен мирис…Јадењето  не е исто   без кромид и  назмисливо е да го исфрлиме  од одредени рецепти. Сепак, не може да се […]

Занимливости

Вечерва исечете главица кромид на дела и ќе дознаете нешто важно!

Вечерва земете главица кромид и пресечете  ја на 12  дела и дознајте нешто  интересно.Нашите предци на Бадник и Божиќ користеле кромид за да дознаат какво време ќе има во текот […]

Кулинарство

Француска супа од кромид и бело вино! Идеална за во зимските денови

Со  сигурнст најпозната супа во светот!Состојки: 450гр кромид 75гр путер 1 лажица брашно ½ литар  месна супа 100 до  200мл бело вино Сол Мелен бибер Половина француски  леб на кришки […]