Ознака: кромид

Кулинарство

На маките им дојде крајот: Научите како да исечете кромид без да плачете!

На маките им дојде крајот: Научите како да исечете кромид без да плачете!Џек Скалфани има едноставно решение кое ќе ви помогне помалку да плачете за време на сечкањето кромид. Тајната […]

Живот

Да не поверува човек: Еве кои се болести ги лекува печениот и варен кромид

За лекување на силни главоболки, кашлици, симнување на температурата…Кромидот може да ви помогне за лекување на многу болести.Кромидот отсекогаш бил дел од нашите оброци, без оглед дали се консумира суров […]

Живот

Овој зеленчук ги убива ќелиите на ракот, лекува дијабетес и висок крвен притисок, го штити срцето… и што уште не!

Некои го сакаат, некои не, меѓутоа препорачлкиво е да се јаде бидејќи има многу здравствени придобивки.Не го гответе, бидејќи ги губи лековититие својства, јадете го свеж. Станува збор за кромидот! […]

Живот

Ви опаѓа косата? ОВА е природен лек кој ГАРАНТИРАНО ПОМАГА!

Кромидот е намирница, која ја ублажува кашлицата, спречува опаѓање на косата и ја намалува температурата. Освен што се користи во кујната како неизоставен додаток на јадењата, тој има и лековити […]

Живот

СУПЕР ТРИК! Ослободете се од изгореници и убоди од комарци со кромид!

Освен што е неопходен во скоро секое јадење, кромидот може да ви помогне и кај различни здравствени проблеми.Ви откриваме два трика со кои кромидот решава две класични летни тегоби. Против […]

Занимливости

Отстранете го мирисот на кромид од рацете со овој едноставен ТРИК!

На секоја домаќинка добро и е позната маката на сечењето кромид и мирисот кој упорно останува на рацете неколку часа, па и денови подоцна.Овие совети не само што се природни, […]

Живот

Откако ќе го прочитате ова НИКОГАШ нема да ја фрлате лушпата од кромидот!

Сите ја фрлате лушпата од кромидот, но не знаете колку е таа добра за вашето здравје. Некои најдобри делови од зеленчукот редовно се фрлаат, а се всушност многу корисни!Предности од […]