Ознака: кулинарство

Кулинарство

Салата во која се колнат Грците, а изгледа незамисливо: Лубеница пржена на маслиново масло со фета сирење

Оваа салата можеби делува премногу егзотично, но Грците ја обожуваат и речиси секојдневно ја консумираат. Затоа, препуштете се на експериментирањето на кујната и испробајте ја и вие. Потребни состојки: -лубеница […]

Кулинарство

Не мора ни да ја вклучите рерната: Вкусен колач со јогурт и овошје за љубителите на десертот

Вкусно и лесно за подготовка Потребни состојки: 1 килограм бисквити 1 литар јогурт 50 грама шеќер во прав 500 грама јагоди, измиени и исечкани 300 милилитри крем за шлаг Маргарин […]

Кулинарство

Најпознатиот грчки готвач го открива оригиналниот рецепт за подготовка на цаѕики салата

Баш како сте во Грција! Цаѕики е една од омилените салати, а еве кои намирници ви се потребни. – 300 грама грчки јогурт; – 1 краставица; – 3 супени лажици […]

Кулинарство

Мека, сочна и се топи во уста: Пица на брзинка за која тестото се мати со миксер

Домашно подготвената пица е одличен викенд ручек, а најдоброто од сѐ е што на неа можете да ставите што вие најмногу сакате. Мека, сочна и се топи во уста: Пица […]

Кулинарство

Рецепт за највкусниот колач со кафе: Идеален десерт што не се пече

Брз и едноставен десерт за љубителите на кафето Потребни состојки: За кората: 250 грама бадеми 180 грама урми 2 лажици кокосово масло За кремот: 300 грама индиски ореви (потопени во […]

Кулинарство

Ова треба да се јаде скоро секое утро- лесно е и го забрзува метаболизмот

Оброк подготвен вака не само што е вкусен и многу здрав, туку може да спречи и настанување на болести. За подготовка на овој оброк потребно вие: -200 грама пченичен гриз […]