Ознака: Маврово

Вести

Еве каква зимска идила донесе снегот кој вчера врнеше без престан- овие два туристички центри утрово блескаат со сиот свој сјај

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност која во текот на денот ќе се намалува. Во утринските часови ќе дува слаб до умерен северен ветер, но […]

Вести

ВРНЕ СНЕГ БЕЗ ПРЕСТАН- вечерва вистинска зимска идила во најпознатиот туристички центар

Уторво во Маврово на високиот дел на планината Бистра може да се забелижи вистинска снежна идила. Камерите го регистрираа снегот кој синоптичарите го најавуваа деновиве. Времето денеска во државата е […]

Вести

СЕ ТРЕСЕ БУКВАЛНО ЦЕЛАТА ВИКЕНДИЦА: Оваа видео снимка од куќа во Маврово за време на земјотресот ќе ви ја заледи крвта

Речиси несекојдневна видео снимка беше објавена на социјалните мрежи од една безбедносна камера поставена во викендица во Маврово. Камерата имено регистрира два посилни од многуте земјотреса кои ги имаше вчера […]

Вести

Четири нови случаи на Ковид-19 во Гостивар, два во Маврово и Ростуше

Со последните тестирања за откривање на новоинфицирани со корона вирусот во гостиварскиот регион, откриени се шест нови случаи. Четири од новооткриените се од градот, од кои три се поврзани со […]

Вести

Еве колку скопски возила го напуштија главниот град и се упатија за Маврово, Охрид и Струга

На магистралните правци на гостиварското подрачје забележителен е зголемен интензитет на сообраќајот. Поголемиот број автомобили одат кон југот од земјава. На последната наплатна рампа од автопатот „Мајка Тереза“ кај Гостивар […]

Вести

Прогнозата на УХМР се исполни- вечерва снегот врне без престан на ова место

Прогнозата на метеоролозите за денеска се оствари. Дождот врне речици низ целата земја додека снег врне на повисоките планини во земјава. Снег вечерва врне и на Попова Шапка, додека во […]

Вести

Се разгледува можноста како лицата безбедно да ги напуштат викенд куќите во Маврово и Ростуше

Владата на синоќешната седница го задолжи Министерството за внатрешни работи, Центарот за управување со кризи и Министерството за здравство да ја разгледаат можноста сите лица кои се затекнати во своите […]

Вести

ОД ВЕЧЕРВА СЕ ЗАТВОРААТ ДВА ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ- од утре се затвора и скијачкиот центар Маврово!

Покрај прогласувањето на кризна состојба во Дебар и Центар Жупа, ќе се затворат граничниот премин Џепиште – Требиште и граничниот премин Блато, како и Скијачкиот центар „Заре Лазаревски“ во Маврово. […]