Ознака: Маврово

Вести

Во Маврово еден метар снег

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира […]

Вести

Поради снег и ветер забрана за камиони на патот Маврово – Дебар

Попладнево од 15:25 часот поради врнежи од снег и засилен северен ветер од превентивни причини се водува забрана за тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар и […]

Вести Македонија

На Попова Шапка и Маврово вее снег, како е на другите места?

Изутринва на Попова Шапка има 8 сантиметри снег, а во Маврово 3 сантиметри. Снежна покривка има и во Пожаране. Минимални температури се измерени во Тетово, Пожаране, Крушево и Маврово. Времето […]

Вести Македонија

Магла на патот до Маврово и Стража, а на Попова шапка вее снег

Намалена видливост до 50 метри заради магла има во Маврово, Попова Шапка и на планинскиот превој Стража, а слаб снег паѓа на Попова Шапка. Од Македонија пат соопштија дека дека […]

Вести

Вистинска зимска идила во Маврово- еве каде има наврнато најмногу снег утрово

Вистинска зимска идила веќе има речиси на сите зимски туристички места во земјава. Утрово снег падна и на пониските предели ширум Македонија, а нај веќе снег има на Попова Шапка […]

Вести

Најмногу дожд во Лазарополе, во Маврово најстудено

Преку ноќта и изутринава времето во Македонија е облачно со врнежи од дожд, пообилни во северозападните делови. На места во источните делови врнежите се престанати. Најмногу дожд во текот на […]

Вести

Внимателно: Магла од Маврово до Бунец, видливоста намалена

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Како што информира АМСМ, намалена е видливоста 30 до 50 метри поради магла на планинскиот превој Буково и од […]