Ознака: Маврово

Вести

Најстудено во Маврово, најмногу снег во Ѓуриште

Најмногу снег во Македонија има во Ѓуриште, каде што снежната покривка е 14 сантиметри, а најниска температура е измерена во Маврово минус шест степени целзиусови.Во Тополчани има 12 сантиметри снег, […]

Вести

Магла на патиштата кај Тетово, Гостивар и Маврово

Според информациите од Авто мото сојузот на Македонија, на останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива по претежно влажни коловози.На патните правци Тетово-Попова Шапка, Гостивар-Стража и на Маврово утринава има […]

Вести

Врнежи од снег во Маврово и на Плетвар

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Маврово и на планинскиот превој Плетвар, но не преставуваат пречка за одвивање […]