Ознака: Македонија

Вести

Најмногу починати во изминатите 24 часа во Скопје- меѓу 12-те починати и млади пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 771 тестирања, а регистрирани се 161 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-90, Куманово-11, Штип-2, Прилеп-6, Тетово-5, Велес-4, Кавадарци-2, Гостивар-15, […]

Вести

ЦРН ПОНЕДЕЛНИК: 12 починати во едно деноноќие од коронавирус во Македонија- еве колкава е бројката на новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 771 тестирања, а регистрирани се 161 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-90, Куманово-11, Штип-2, Прилеп-6, Тетово-5, Велес-4, Кавадарци-2, Гостивар-15, […]

Балкан

Белградска Арена од денеска повторно КОВИД БОЛНИЦА

Белградска Арена од денеска повторно КОВИД БОЛНИЦА Белградската „Арена“ од денеска е привремена болница, која може да прими 510 пациенти од КОРОНА ВИРУСОТ. Министерот Вулин при посетата на објектот рече: – […]

Вести

Починаа уште 10 лица, 428 новозаразени со коронавирус во Македонија!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-200, Куманово-16, Дебар-2, Штип-9, Прилеп-29, Тетово-30, Струга-2, Велес-6, […]

Живот Здравје

„Лилјакот нè зарази, тој и ќе нè спаси“: Дали во имуниот систем на ова животно се крие лекот против Ковид-19?

Научниците дошле до заклучок дека до лечење на болеста ќе дојде во оној момент кога ќе се утврди на кој начин геномот од лилјакот еволуирал. Не многу долго по избивањето […]

Вести

Алармантно: Скопје е жариште на коронавирус, проверете колку заразени има во секој македонски град

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-303, Куманово-22, Дебар-5, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-26, Струга-12, Велес-17, […]

Вести

Од понеделник ќе се носат нови мерки, eве какви забрани може да стапат на сила

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти […]

Вести

Шест лица починаа, 438 новозаразени со коронавирус: Народот во страв

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-200, Куманово-21, Дебар-1, Штип-17, Прилеп-13, Тетово-27, Велес-7, Битола-18, […]

Балкан

Изненадувачки но Србија и Македонија имаат најмногу резерви на злато на Балканот

Изненадувачки но Србија и Македонија имаат најмногу резерви на злато на Балканот Србија за една година ги зголемила своите резерви на злато за повеќе од 10 тони и во моментов […]

Вести

Во Битола на инфективна е критично, 39 хоспитализирани најголем дел се во тешка состојба

Во Битола на инфективна критично, 39 хоспитализирани најголем дел се во тешка состојба Директорката на Клиничката болница во Битола, Билјана Гагачовска, денес соопшти дека состојбата на инфективното одделение е критична […]

Вести

Неофицијално денеска над 500 нови случаи на заразени со коронавирус во Македонија

Неофицијално, денеска се регистрирани над 500 нови случаи заразени со коронавирусот. Оваа бројка во Македонија е најголема од почетокот на пандемијата до денеска. Повеќе од јасно е дека ситуацијата е […]