Ознака: Македонија

Вести Видео

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името!

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името! Тезите на д-р Филип Петровски, интегрално. Погледајте. Некои велат убедливо најјакиот говор на собирот на ДПМНЕ вчера. А […]

Вести

Амбасада на САД: зголемен ризик од терористички акт во Македонија, можни мети од трговски центри до училишта и политички митинзи

Еден час по соопштението на МВР, американската амбасада во Скопје издаде безбедносно предупредување до своите државјани кои престојуваат во Македонија да бидат внимателни. -Постои зголемен ризик од терористички напади инспирирани […]

Вести Македонија

Еве каде вее од утрово

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места во западните делови од државата има остатоци на кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи […]

Македонија

Загаденоста високо над дозволената-Македонија се труе

И синоќа загаденоста на воздухот беше огромна, граѓаните ширум Македонија дишат отрови. Според измерената концентрација на ПМ10 честички во воздухот измерена во 20 часот, рекордот го сруши Куманово со 411 […]

Вести Интервјуа

Гордана Силјаноска прегазена, Филип Петровски убедливо води на сите анкети

Филип Петровски води убедливо пред Гордана Силјановска на анкетите… Имено две анкети беа направени на социјалните мрежи во последните два дена од лица блиски на „белата палата“. Првата беше избришана […]

Вести

Денеска променливо облачно, утре сончево- убаво подгответе се за тоа што следува од среда

Денеска ќе преовладува променливо облачно, а од изутрина најпрвин во западните делови и потоа на југот ќе има врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег со послаб интензитет. […]

Вести

Денеска облачно и потопло, од утре дожд- убаво подгответе се за тоа што следува од среда

Времето денеска ќе биде променливо облачно и потопло, а по одделни котлини ќе има услови за појава на магла. Потоплото време ќе предизвика и нагло топење на снежната покривка. Температурата […]

Македонија

Македонија на 6 февруари  ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. “На 6 февруари ќе […]

Издвојуваме

д-р Филип Петровски: време е во интерес на Македонија да се обедини цела десница!

При поднесувањето на кандидатурата за Претседател на Република Македонија д-р Филип Петровски го изјави следново: Мои претставници ја поднесуваат кандидатурата до Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Ја прифатив понудата на коалицијата МАКЕДОНИЈА […]

Вести

Денеска променливо облачно со слаби врнежи од дожд- од петок не очекува вистински пресврт во времето

Во Македонија денеска се очекуваат повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Пообилни врнежи ќе има во источните делови каде вкупната количина на […]

Вести

За една недела започнува менувањето на таблите со новото име на Македонија

За една до две недели ќе започне менувањето на официјалните државни табли со новото уставно име на Македонија, објави Владата по синоќешната 117-та седница. Со одлуките поврзани со имплементацијата на […]

Вести

Македонија повторно се гуши: Загаденоста на воздухот во државава 8 пати над дозволеното, Скопје во топ 10 градови во светот

Состојбата со загаденоста на воздухот во државава останува катастрофална. Нивото на канцерогени ПМ 10 честички оди и до 8 пати над максимум дозволената граница, а Скопје вечерва е во топ […]