Ознака: маргарин

Кулинарство

Шах торта

ЗА ПАНДИШПАНИ 8 јајца 16 лажици шеќер 16 лажици брашно 8 лажици топла вода 3 лажици какао 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво ЗА ФИЛ 1 литар млеко 300 […]

Кулинарство

Старинска баклава

1 кг кори за баклава 350 г ореви 200 г гриз 150 мл масло  2 кесички ванилин шеќер 150 г маргарин 1,5 кг шеќер 900 мл вода 1 лимон 1. Оревите се сечат долгнавесто и тенко, гризот се […]

Кулинарство

Домашни переци

1 кг брашно 250 г маргарин 250 мл масло 150мл јогурт 3 јајца 1 прашок за печиво 1 лажичка сол 100 г сусам крупна сол Од брашното, маргаринот, жолчките, јогуртот, […]