Ознака: маска

Занимливости

Изум за време на пандемија: Заштитна маска која преведува осум јазици

Јапонската стартап „Донат Роботикс“ измисли паметна маска за време на пандемијата на коронавирус, која помага во комуникација и при физичко дистанцирање. Паметната маска Ц-Фејс може во комбинација со апликација да […]

Занимливости Здравје

Неверојатната разлика меѓу носење и неносење маски

Истражување објавено во медицинското списание Thorax покажа колку е важно носењето маски во блокирање на честичките кои излегуваат од нашите уста и нос. Преку експеримент е прикажан ефектот на маските […]

Занимливости

Госпоѓо, не сте сфатиле каква маска треба да носите во автобус

Градскиот транспорт започнува да работи во скоро сите градови во светот, а една фотографија предизвика бројни реакции на социјалните мрежи. Една госпоѓа не изгледа како да разбрала каква маска е […]

Живот

Како да спречите појава на акни предизвикани од носењето маски?

Маските за лице станаа неизбежни во изминатите неколку месеци. Но, носењето маска подолго време може да предизвика одредени проблеми со кожата на лицето. Иритацијата од маската најчесто се јавува кај […]

Занимливости

Овој дедо од Србија стана хит: Погледнете каква заштитна маска носи во автобус

Дедо од Белград стана хит на интернет, а голем дел од луѓето кои коментираат не можат да утврдат дали станува збор за “кабриолет“ маска или добар принт. На фотографијата која […]

Uncategorized

Од денеска задолжителна маска за сите во супермаркетите во Грција

За вработените и потрошувачите во супермаркетите во Грција, од денеска е задолжително носењето маска, а во спротивно, предвидена казна од 150 евра. Во Грција, првпат се воведува оваа мерка, со […]

Занимливости

Купувачи од продавница исфрлиле жена која не носела маска

Видеото на лути њујорчани како исфрлуваат жена, која не носи маска во продавницата, се рашири на социјалните мрежи. Снимката од 21. секунда е прегледана неколку милиони пати и се прикажани […]

Вести

Од вчера се казнува неносењето заштитна маска

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека од вчера (30.04) се казнува непочитување на Уредбата за носење на заштитна опрема. -Задолжителното е носење заштитна опрема (маска, марама или шал) на […]