Ознака: Мексико

Дестинации

Туристичка атракција: Розови езера во Мексико

Лас Колорадас е место кое се наоѓа во срцето на полуостровот Јукатан, во Мексико. Специфичноста на оваа област, што ја прави главна туристичка атракција на многу авантуристи, се рефлектира во […]

Сцена

Анастасија Ражнатовиќ сподели брутални кадри од нејзиниот задник

Младата пејачка веќе неколку дена ужива во Мексико со своите пријателки Популарната пејачка Анастасија Ражнатовиќ од Мексико ги полуде сите со безобразни пози и кадри од задникот. Анастасија е на […]

Вести

Мексико ја одобри за итна употреба индиската вакцина Коваксин

Мексико ја одобри за итна употреба на вакцината против Ковид-19, развиена од индиската фармацевтска фирма Барат Биотек, соопшти министерот за надворешни работи Марсело Ебрард. Со дозволата за „Коваксин“, Мексико сега […]

Вести

САД: Стопира изградбата на ѕидот кон Мексико

Претседателот на САД, Џо Бајден го укина декретот на својот претходник Доналд Трамп, со кој беше прогласена вонредна состојба на границата со Мексико, за да обезбеди финансии за изградба на […]

Вести

Во Мексико денеска почнува вакцинацијата на здравствените работници

Мексиканските власти соопштија дека денеска ќе почне вакцинирањето против Ковид-19 на здравствените работници. Претседателот на Мексико, Андрес Мануел Обрадор, непосредно пред заминувањето на вакцините на Фајзер/БиоНТек од Белгија, изјави дека […]

Занимливости

Мексико останува без пиво поради корона-кризата

Следниве неколку дена Мексико би можел да остане без пиво, соопшти Здружението на пиварниците во Мексико. Мексиканската Влада не го смести прозводството на пиво во есенцијалните индустриски гранки, па пиварниците […]

Вести

Затворена границата со Мексико, цела Калифорнија е во карантин

Вашингтон денеска објави дека исто како границата со Канада ќе се затвори и границата со Мексико, во напод да се заузда ширењето на КОРОНАВИРУСОТ. „Соединетите држави и Мексико решија да […]

Свет

Ужас во Мексико: Во бунар спакувани во 119 кеси најдени 44 раскасапени човечки тела

Во мексиканската покраина Халиско, полицијата во бунар најде остатоци од 44 човечки тела. Форензичарите за судска медицина во Мексико идентификувале 44 тела пронајдени во бунар во мексиканската држава Халиско, недалеку […]