Ознака: намирници

Здравје

Што го забрзува метаболизмот и трошењето калории?

Во бројните истражувања кои ни се досега достапни, полнозрнестите житарки постојано се покажуваат како супериорни во однос на рафинираните. Кај т.н. интегрална храна и нејзините растителни влакна, утврдени се повеќе […]

Здравје

Пет производи за здравје, виталност и добро расположение

Многу често во текот на денот не внимаваме на тоа што јадеме, па телото го оптоваруваме со храна која ја внесуваме. Тоа дава одраз на надворешниот изглед, здравјето и расположението. […]

Здравје

Намирници кои ги штитат белите дробови

Овие намирници го чуваат здравјето на белите дробови: Јаболка Истражувањата покажуваат дека јаболката го успоруваат природното стареење на белите дробови, но ги ублажуваат и оштетувањата кои настануваат поради пушењето или […]

Здравје

Намирници богати со цинк за силен имунитет

Тој е присутен во сите органи, а најмногу се содржи во еритроцитите(црвените крвни зрнца), коските, мускулите, црниот дроб и во простатата, кај мажите. Цикот помага во производство на тестостерон. Во […]

Здравје

Намирници кои ги исфрлаат вишокот течности од организмот и го регулираат крвниот притисок

Доколку задржувањето вода во телото или високиот притисок ви претставуваат проблем, во исхраната треба да вклучите намирници кои имаат диуретичко дејство. Овој список на намирници ќе ве ослободат од вишокот […]

Живот

Намирници кои максимално ќе ги заштитат вашите заби и усна празнина – консумирајте ги редовно

Една намирница – две важни функции: ги храни и зајакнува вашите заби. Звучи добро, зар не? Затоа овие намирници треба малку почесто да ги имате на вашето мени. Меѓудругото, некои […]

Кулинарство

Бабите знаат најдобро, еве зошто овие три работи секогаш ги имаат во кујна

Нашите баби се секогаш грижливи и воглавно попопустливи од родителите. Во кујните на бабите секогаш има храна со неверојатен вкус што никогаш не се заборава. Што и да подготват, нивната […]

Кулинарство

Слушајте ги потребите на вашиот организам: Здравите луѓе за појадок јадат три намирници

Луѓето кои се обидуваат да ги симнат вишокот на килограми или одржуваат здрава тежина, јадат храна со ограничена количина на намирници. Ваквата исхрана е тешко да се одржи на долг […]